Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
niedziela, 25 marca 2012

Kryzys szerzący się w krajach europejskich powoli dotyka kolejne branże. Małe gospodarstwa często przegrywają z wielkimi potentatami na rynku, nie mogą bowiem konkurować z wielkimi dostawami z zaniżonymi cenami. Supermarkety i hipermarkety bombardują konsumentów importowanymi towarami. Nie informują jednak, że owoce i warzywa przetrzymywane w kiepskich warunkach i przewożone tysiące kilometrów nie koniecznie muszą być bogate w witaminy i mikroelementy. Zdecydowanie polecamy korzystanie z mniejszych stoisk z warzywami i owocami.

Polscy sadownicy dostarczają około 1mln ton owoców, głównie owoców do przetwórstwa. Nie mniej jednak małe gospodarstwa dostarczają ponad 1/3 owoców w ogólnym rozrachunku, co czyni z nich bardzo ważny element ekonomicznej układanki dotyczącej gospodarki naszego kraju. Apelujemy by nie spisywać na straty małych straganów i stoisk z warzywami i owocami, ponieważ możemy wiele zyskać jedząc świeże i zdrowe produkty.

Małe polskie gospodarstwa wiodą prym w uprawie delikatesowych owoców takich jak maliny, truskawki itp. Specjalizują się także w krzyżowaniu odmian jabłek i śliwek.

 

ZALETY MAŁYCH I ŚREDNICH GOSPODARSTW:

- niwelują bezrobocie w regionie

- nie inwestują w chemię i sztuczne nawozy

- mogą pozwolić sobie na krzyżówki odmian i mieszanie gatunków

- często sprzedają hurtowo, we własnej siedzibie

- niższe plony pozwalają bardziej dopilnować upraw

- proponują często konkurencyjne ceny

- zdrowe i niewzbogacane chemią plony