Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
piątek, 12 kwietnia 2013

Stały dopływ wody jest warunkiem konicznym do rozwoju i wzrostu wielu roślin, także tych o rozbudowanym systemie korzeniowym. Bardzo często w sezonie wegetacyjnym opadów naturalnych jest niewystarczająco dużo, by zapewnić roślinom sadowniczym optymalną gospodarkę wodną. Kiedy tak się dzieje trzeba pomyśleć o innych sposobach nawodnienia upraw, by cieszyć się pełnowartościowymi zbiorami.


Każdy sadownik wie, że najlepiej z brakiem wody radzą sobie drzewa, a najgorzej - małe roślinki sadownicze, jak np. truskawki czy borówki, które nie mają tak rozbudowanej sieci korzeniowej i jakiekolwiek niedostatki wody mogą się dla nich skończyć tragicznie. Im młodsze sadzonki, tym bardziej doskwiera im susza i nie umieją się przed nią bronić. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że jednorazowe wylanie wiadra wody nie poprawi sytuacji, a wręcz może ją pogorszyć. Ponieważ w wysokich temperaturach woda po dostaniu się do gleby od razy wyparowuje tworząc głębokie szczeliny, transportując zbyt duże dawki powietrza do korzeni. W przypadku takich sytuacji warto pomyśleć o zainwestowaniu w stały system nawadniający, który zapewni roślinom odpowiednia dawkę wody.


Odpowiednie nawodnienie odpowiada nie tylko za wielkość, ale przede wszystkim jakość naszych zbiorów. Jeżeli drzewom owocowym nie brakuje wody ich owoce są pełne, duże, mają odpowiednie wybarwienie i smak. Potwierdzają to sadownicy zajmujący się uprawą truskawek i czereśni.

Zalety:

- zredukowanie czynnika ludzkiego

- oszczędność czasu i wody (nawet 50%)

- bezpieczny sytem

- zapewnienie zdrowia i prawidłowego rozwoju roślinom nawadnianym

- pewnego rodzaju automatyka, ktora nie wymaga obecności sadownika

- łatwość obsługi systemu- estetyka terenu zielonego- mniejsze porażenie roślin przez choroby grzybowe

Wady:

- kosztowna inwestycja

- konieczność przekopania terenu, ze szkodą dla zastanej roślinności

- konieczność konserwacji sezonowej


Wyróżniamy nawodnienie kroplowe, podkoronowe, nadkoronowe. Ich bliższą charakterystykę znajdą Państwo w następnym poście.?