Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
sobota, 30 kwietnia 2016

Sezon powoli się rozkręca i wszystkie gospodynie na pewno myślą już o swoich tarasach oraz balkonach. Jak przygotować mały ogród do wiosny i jakie wybrać roślinki i ziemie do poszczególnych sadzonek? Mam dla Was mały poradnik!


Co Polacy mają zasadzone na tarasach i balkonach?

Pelargonia to królowa polskich balkonów. Mięsiste liście oraz przede wszystkim piękny, kolorowy kwiat zapewnił jej pierwsze miejsce na podium. Pelargonia jest też bardzo lubiana ze względu na swoją łatwość klimatyzacji w różnych warunkach, ponieważ nie wymaga szczególnej pielęgnacji. Kwiecie utrzymuje się od wczesnego lata aż po późną jesień, nawet do pierwszych przymrozków. Inne popularne kwiaty to surfinie i petunie - również bezproblemowe w sadzeniu i pielęgnacji. Dużym uznaniem cieszą się także werbeny, bakopy czy lobelie oraz niewielkich rozmiarów drzewka i krzewy. Pierwsze z nich urozmaicają zieleń na balkonach, zachwycają swoim zapachem oraz zwisającymi pędami. Werbeny cenią półcień, będą nęcić nas cudownym zapachem i delikatną strukturą liści. Bakopy to proste w pielęgnacji kwiatuszki z drobnym kwieciem. Natomiast lobelie to odmiany roślin zwisających. Te drugie wymagają nieco większej powierzchni oraz obfitych donic lub skrzynek - na tarasach jednak świetnie się odnajdują i stanowią piękną dekorację. Polacy bardzo lubią sadzić u siebie także róże (od małych krzewów po pnące) oraz begonie i fuksje. Jeżeli lubimy cieszyć się delikatnym zapachem na balkonie to powinniśmy pomyśleć o posianiu maciejki oraz goździków brodatych.

Niskie roślinki ogrodowe

Z niskich roślin ogrodowych możemy wybierać do woli. Starce, celozje czy lawendy pięknie wyglądają przez większość roku w naszych doniczkach. Dużym uznaniem cieszą się dalej powojniki. Jeżeli lubimy dużą ilość kwiecia to powinniśmy zainwestować w bratki w różnych kolorach, krokusy, stokrotki oraz pierwiosnki. Jeżeli mamy dobrze nasłoneczniony balkon, to  przyjmą nam się także aksamitki, pachnący groszek oraz nagietki. Natomiast w przypadku większego cienia czy nawet półcienia powinniśmy zasadzić niecierpki, heliotropy oraz np. celozje i barwinki.

Sadzenie ziół nadal hitem na balkonach i tarasach

W planach sadzenia roślin na balkonach nie zapominajmy o ziołach, które nie tylko będą aromatycznie pachnieć i pomagać w kulinarnych podbojach, ale także dekorować zaadaptowaną przestrzeń. Bazylia, mięta, oregano, rozmaryn czy lubczyk to zioła, które świetnie się trzymają w większych skrzynkach na parapetach.

Jakiej użyć ziemi i jak przygotować skrzynki?

Skrzynki i doniczki powinny być odpowiednio przygotowane pod sadzenie roślin, dlatego powinniśmy pamiętać o zrobieniu drenażu. Nie musi być on głęboki, już niewielka warstwa drenażu w postaci mniejszych kamyków czy pokruszonych glinianych/ceramicznych doniczek wystarczy. Posiadając większe nakłady możemy zainwestować w keramzyt, ponieważ chłonie on nadmiar wody i oddaje wilgoć dopiero wtedy gdy gleba jest wysuszona. Drenaż jest potrzebny do zapewnienia odpowiedniej cyrkulacji powietrza.

Ziemia zeszłoroczna nie powinna być wykorzystywana ponownie. Do większości roślin polecamy użyć ziemi uniwersalnej, ponieważ zawarte w niej minerały, miko i makroelementy są wystarczające do uzupełnienia zapotrzebowania pokarmowego roślin. Uniwersalne podłoże nie nadaje się natomiast do roślin preferujących kwaśne podłoże.

Gdy sadzimy w większości kwiaty warto wybrać mieszankę dedykowaną takim roślinom. Ziemia kwiatowa jest łatwo dostępna, to jedno z tych podłoży organicznych, które reprezentują dobry stosunek ceny do jakości. Oddzielnie możemy pokusić się o zapewnienie ziemi dla rododendronów czy azalii. Z doświadczenia wiemy, że to nieco bardziej wymagające rośliny, które muszą mieć odpowiednie pH i kwaśny odczyn.

W sklepach możemy też natknąć się np. na dedykowaną paprociom ziemie torfową, specjalną mieszankę dla roślin cebulowych (żyzność i odpowiednia przepuszczalność ma tutaj znaczenie) czy tez ziemie dla petunii i surfinii wzbogaconą w odpowiednie składniki odżywcze oraz specjalną strukturę zatrzymującą wodę.

A Wy jakie kwiaty sadzicie w tym roku w swoim otoczeniu?