Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
poniedziałek, 14 maja 2012

 

Niewiele osób wie, że obecnie uprawia się około 20 gatunków borówki amerykańskiej. Roślinka ta, choć niepozorna i może nie najprostsza w uprawie, zdobyła serca polskich sadowników i została ogłoszona najchętniej uprawianym krzewem jagodowym w 2011 roku. Z pośród 145 gospodarstw szkółkarskich aż 63 zadeklarowały uprawę borówki amerykańskiej.

Najczęściej stawiano na uprawę Bluecrop, nieco mniejszym uznanie cieszyły się: Patriot, Duke, Herbert, Lateblu. W zależności od rodzaju sadzonki wyróżniamy borówkę amerykańską dwuletnią oraz trzyletnią. Zabierając się za jej uprawę musimy włożyć nieco pracy w przygotowanie gleby. Borówka jest kwasolubna, dlatego doskonale się rozwija na glebach mokrych, ciepłych, kwaśnych. Najlepiej przed założeniem plantacji dokonać odpowiednich pomiarów i ewentualnie zbadać najważniejsze odczynniki w stacji chemiczno-rolniczej. Borówkę sadzimy w swobodnych rzędach, w odległości ok. 1 m. To krzaczek samopłodny, jednak najlepszy zbiory otrzymuje się w wyniku posadzenia po kilka rodzajów borówek w różnych rzędach.

Za ściółkę najlepiej posłużą nam trociny z drzewa iglastego lub kora z drzewa sosnowego. Nie tylko zapewnia odpowiednie pH glebie, ale także dba o utrzymanie dobrego poziomu wilgotności, zabezpiecza przed zmarznięciem.

Drugie miejsce w konkursie popularności drzewek jagodowych zajęła czarna porzeczka, którą uprawia ok. 26% szkółek. Daleko w tyle pozostała czerwona porzeczka, malina, aronia oraz agrest.