Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
czwartek, 27 października 2011

Jesienne zbiory zbliżają się ku końcowi. Dzięki dobrej pogodzie we wrześniu i październiku sadownicy mogli w bezstresowych warunkach zaplanować kalendarz prac, dodatkowo ciesząc się z udanych plonów. Teraz, kiedy w planach jest już tylko zimowy sen, należy zorganizować kilka rutynowych zabiegów by w przyszłości cieszyć się z korzyści jakie niosą zdrowe drzewa. W ramach podziękowań za zbiory wszelkim drzewom owocowym należy się odpowiednie przygotowanie mające na celu wzmożenie obronności przed mrozami i chorobami.

Zabiegi pielęgnacyjne w sadzie

Październik to doskonały czas na przeprowadzenie zabiegów zasilających, bowiem liście nie spadają jeszcze tak gwałtownie i obficie. Aby zabieg był bardziej efektywny należy przeprowadzić go dwukrotnie. Najlepsza będzie mieszanka związków boru, cynku i azotu. Tak spreparowany nawóz doskonale zasili liście i dzięki nim przetransportuje też odpowiednie składniki do części wegetatywnych oraz generatywnych. Dodatkowym atutem zastosowanie takich nawozów będzie poprawa kondycji pąków w przyszłości.

Zarówno w lecie, jak i teraz po zbiorach należy zająć się uodpornieniem naszych drzew na różnego rodzaju choroby. Największym przeciwnikiem jest oczywiście bawełnica korówka oraz raz drzew. Bawełnica korówka, to nic innego jak przypominająca pajęczynę sięć, zagnieżdżająca się w korze. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie dla drzewa, trzeba reagować szybko i również stosować odpowiednie preparaty. W latach ubiegłych odnotowano bardzo dużą ilość pędów i pni porażanych właśnie tą chorobą. Ciepłe temperatury sprzyjają rozwojowi kolonii mszyc, a takich jak wiadomo we wrześniu nie brakowało. By jednak zastosować skuteczną kuracje przeciwko nim, temperatura nie może spadać poniżej 12 stopni, dlatego należy się pospieszyć z tymi działaniami.