Tagi
Kategorie: Wszystkie | Uprawy
RSS
piątek, 14 stycznia 2011

Czym są dopłaty bezpośrednie i jakie pełnią funkcje względem polskiego rolnictwa wiedzą zapewne wszyscy czytelnicy tego bloga. Gwoli wyjaśnienia należy jednak powiedzieć o nich kilka słów. Mianowicie dopłaty bezpośrednie polegają na przekazywaniu uprawnionym osobom transz pieniężnych, które wyżej wspomniane osoby mogą wykorzystać w celu usprawnienia swojej działalności rolniczej bądź też wzniesienie jej na poziom opłacalności. Za uprawnioną osobę uważany jest człowiek posiadający status rolnika oraz wyposażony w indywidualny, przypisany tylko i wyłącznie jemu, numer identyfikujący. Status rolnika nie przechodzi na następce prawnego. Aby ubiegać się o takie środki finansowe należy spełnić szereg wymogów, należą do nich między innymi odpowiednia powierzchnia gospodarstwa, która musi przekraczać 1 hektar, przestrzeganie podstawowych zasad dotyczących stosowania środków chemicznych w uprawach i hodowlach, dbać o środowisko naturalne. Trzeba także dopełnić czynności proceduralnych, czyli na przykład złożyć w odpowiednim terminie wniosek do powiatowego biura Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Pieniędzy nie dostaje się od razu. Należy bowiem spodziewać się najpierw kontroli sprawdzającej podane we wniosku informacje, a następnie czekać na decyzję.

W tym roku o dopłaty bezpośrednie ubiegało się około 1mln 500 tysięcy rolników. Pozytywną decyzję o przyznaniu środków otrzymało blisko 90 procent z nich, a dokładnie 1mln 380 tysięcy osób posiadających gospodarstwo rolne. Wypłata dopłat za 2010 rok rozpoczęła się w grudniu i obecnie już ponad 40 procent osób posiada wyżej opisane środki na swoich kontach.

Na dopłaty bezpośrednie w tym roku zostało przeznaczonych 12 mld zł. Przeważnie są one wypłacane od 1 grudnia do ostatniego czerwca. Generlanie za każdy hektar posiadanego gospodarstwa otrzymuje się 562 zl. Jeżeli dodatkowo uprawia się na nim zboże, za każdy hektar otrzymuje się dodatkowo 327 zl. Czyli jeżeli jakiś rolnik uprawia zboże na swojej ziemi, za każdy jej hektar otrzyma 889 zl. Hodowla zwierząt również jest premiowana i tak, jeżeli jakiś rolnik zajmuję się hodowlą krów otrzyma około 350 zl za każdą sztukę, natomiast jeżeli ktoś prowadzi hodowle owiec może liczyć na 106 zl za każdą sztukę.

środa, 29 grudnia 2010

Jeżeli masz dość rozmoczonej ziemi, która wchodzi w buty, a następnie wszystko brudzi, jeżeli męczy cię omijanie licznych kałuż, jeżeli lubisz ład i porządek na swoim podwórku i w swoim ogrodzie, jeżeli chcesz upiększyć swój ogród to po prostu czas na położenie kostki brukowej. Obecnie trwa martwy okres w sadownictwie i ogrodnictwie, nasze roślinki są zabezpieczone przed zimowym chłodem. Nie mamy tak wielu prac, zatem może warto pomyśleć o podniesieniu poziomu estetyki w naszym ogrodzie.

Zajęcie się ścieżkami w ogrodzie wprowadzi nie tylko ład i porządek ale przede wszystkim ułatwi wiele spraw. Między innymi podlewanie krzewów i kwiatów stanie się prostsze i wygodniejsze. Można wyłożyć kostką brukową także taras czy kwadratowy plac, który pozwoli nam rozłożyć basen na idealnie równej powierzchni czy choćby nawet leżak. Alejki z kostki brukowej łatwo utrzymać w idealnym porządku, wystarczy tylko od czasu do czasu je pozamiatać.

Na rynku materiałów budowlanych oferowane są różne rodzaje kostki brukowej czy granitowej. Również kolorystyka jest urozmaicona. Wybór kształtu i sposobu ułożenia zależy od klienta i często jest dopasowywana do otoczenia, w którym kostka ma się znaleźć.

Nie każdy jednak potrafi ułożyć taką kostkę. By wyglądało to schludnie i porządnie muszą być zastosowane maszyny, często ciężkie. Przydaje się także wieloletnie doświadczenie i praktyka. Nie zawsze bowiem pracuje się na prostym, twardym terenie. Bardzo często w polskich warunkach należy najpierw przygotować sobie odpowiednio podłoże, a od tego w jaki sposób będzie to zrobione zależy trwałość i wytrzymałość naszej kostki brukowej.

Układanie kostki rozpoczyna korytowanie, czyli zebranie wierzchniej warstwy ziemi z miejsc, w których ma zostać położona kostka. Następnie należy wykonać kilkustopniowe spadki, które zapewnią odpowiedni odpływ np. deszczówki. W kolejnym etapie zajmujemy sie utwardzaniem powierzchni, wysypujemy 10 centymetrowe warstwy substancji utwardzających jak np. powszechnie stosowany żużel, żwir, grys. Tuż przed ułożeniem kostki usypuje się jeszcze podsypkę, najczęściej z żółtego piachu, która zapewnia odpowiednie osadzenie się kostki brukowej. Tym samym piaskiem należy wyfugować szczeliny pomiędzy pojedynczymi kostkami.

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymała. Na alejki, chodniki, ścieżki o małym natężeniu ruchu zaleca się wybór kostki o przekroju 4 cm. Tego rodzaju podłoża nie są narażone na ciężki ruch drogowy zatem nie warto inwestować w grubszą kostkę.

sobota, 13 listopada 2010

Przed nami ciężki okres w sadownictwie, a generalnie rzecz biorąc to i w całym rolnictwie. Idzie zima, przed 3 tygodniami pokazała już co potrafi, dała nam ostrzeżenie, aby odpowiednio zabezpieczyć swoje rośliny przed nadchodzącymi chłodami, deszczami, wiatrami, i najgorszymi z tych wszsytkich rzeczy - mrozami. Jeszcze mamy chwilę czasu, by wziąc sprawy w swoje ręce i odpowiednio ochronić nasz zielony świat przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.

Jeśli chcemy uchronić rośliny w naszym ogrodzie przed przemarznięciem musimy podjąć stosowne kroki. Warto pamiętać, że nawet jeśli jakaś odmiana jest odporna na przymrozki i dobrze znosi okres zimowy, nie uaktywni swoich wszystkich możliwości w pierwszym roku po jej posadzeniu. Dlatego jeśli w naszym zbiorze są rośliny zimolubne, zaraz po ich posadzeniu zabezpieczmy ich korzenie przed zimnem i zbytnią wilgocią.

Pierwsze przykrywki roślin powinny mieć miejsce dopiero po pierwszych jesiennych przymrozkach, ale przed tymi zimowymi mrozami. Nasze ogrody często wyposażone są w rośliny pochodzące z obcych, często cieplejszych krajów, dlatego muszą się zahartować przed nastaniem prawdziwych chłodów. Jeśli okryjemy je zbyt wcześniej, uznają że sezon jeszcze trwa skoro jest ciepło i przyjemnie. Dlatego czas na okrywki wybierzmy bardzo starannie. Zanim przystąpimy do dzieła warto zwrócić uwagę na teren, na którym posadzone są rośliny. Jeśli jest pofałdowany, znaczy to że nasze krzewy, kwiaty i buliny są bezpieczniejsze, wiatr nie będzie ich tak bardzo smagał. Często wystarczająco pokrywą ochronną jest śnieg, który pokrywa cały teren. Jeżeli jest tak zwanym puchem nie powinniśmy go ruszać. Śnieg należy strzepywać tylko wtedy gdy jest mokry, ciężki i może grozić ułamaniem gałęzi krzewu. Do ułożenia pokrywy ochronnej możemy wykorzystać liści lub jodłowych czy świerkowych gałęzi. Pamiętajmy jednak by konstrukcja nie była ułożona zbyt ściśle, ciasno. Wymiana powietrza jest tutaj bardzo ważna i przyczynia się do zdrowia zabezpieczonych roślin - nie gniją one i wystrzegają się wielu różnych glebowych chorób. Krzewy czy kwiaty możemy przykryć też warstwą kompostu lub kory drzewnej. Niektórzy rolnicy zalecają także użycie słomy, wiór cz trocin w podobnym celu. Ważne aby materiał się nie przegrzewał i umożliwiał przepływ powietrza. Dobrze także aby warstwa ściółki nie przekraczała 6 cm, w przeciwnym wypadku może powodować gnicie. Nie zaleca się stosowania folii. A jeśli już jest to konieczne należy sięgnąć po folię pęcherzykową. W żadnym wypadku nie należy starannie owijać nią roślin. Folia jest dopuszczalna tylko wtedy kiedy jesteśmy w stanie zrobić mini szklarnie, czyli zbudować stelaże wokoło np. krzewów, następnie rozpiąć na nich folie. Można posilić się na budowę tuneli foliowych. Jeśli nie zachowamy przestrzeni między folią a rośliną może ona ulec zapieczeniu i po prostu zmarnieje.

mini szklarnie

W zależności od dostępnych środków wybór materiału na przykrycie ochronne należy do sadowników i hodowców.

Na szczególne zainteresowanie zasługują róże, które przed ułożeniem pokrywy ochronnej z jodłowych czy sosnowych gałęzi wymaga również okopania kopczykiem, mniej więcej na wysokość 25 cm. Dopiero wtedy można otoczyć rośliny ściętymi gałązkami, wkładając wewnątrz torf lub korę. Warto pamiętać, że róże pienne wymagają przygięcia korony do ziemi, następnie jej okopania i dopiero przykrycia warstwą włókniny lub wcześniej wspomnianych gałęzi.

jak chronić róże

Drzewa owocowe dobrze jest ochronić przed zimnem malując ich pnie wapnem, ewentualnie obtaczając przy ziemi pień papą, słomiankami matami czy agrowłóknią.

Trawnik również zasługuje na chwilę naszej uwagi. Jeśli chcemy by w przyszłości był zdrowy, gęsty i żywozielony musimy pozbierać z niego wszelkie pozostałości organiczne. Z jego powierzchni należy starannie zgrabić wszelkie liście, a pod koniec jesieni jeszcze dokładnie skosić.

Dokonując wszystkich tych czynności możemy mieć pewność, że rośliny w naszym ogrodzie zostały zabezpieczone odpowiednio, a co za tym idzie już za kilka miesięcy, na wiosnę, będziemy mogłi ponownie cieszyć się ich zielenią, kwiatami  czy owocami.

1 ... 11 , 12