Tagi

Wpisy z tagiem: kostka granitowa

środa, 29 grudnia 2010

Jeżeli masz dość rozmoczonej ziemi, która wchodzi w buty, a następnie wszystko brudzi, jeżeli męczy cię omijanie licznych kałuż, jeżeli lubisz ład i porządek na swoim podwórku i w swoim ogrodzie, jeżeli chcesz upiększyć swój ogród to po prostu czas na położenie kostki brukowej. Obecnie trwa martwy okres w sadownictwie i ogrodnictwie, nasze roślinki są zabezpieczone przed zimowym chłodem. Nie mamy tak wielu prac, zatem może warto pomyśleć o podniesieniu poziomu estetyki w naszym ogrodzie.

Zajęcie się ścieżkami w ogrodzie wprowadzi nie tylko ład i porządek ale przede wszystkim ułatwi wiele spraw. Między innymi podlewanie krzewów i kwiatów stanie się prostsze i wygodniejsze. Można wyłożyć kostką brukową także taras czy kwadratowy plac, który pozwoli nam rozłożyć basen na idealnie równej powierzchni czy choćby nawet leżak. Alejki z kostki brukowej łatwo utrzymać w idealnym porządku, wystarczy tylko od czasu do czasu je pozamiatać.

Na rynku materiałów budowlanych oferowane są różne rodzaje kostki brukowej czy granitowej. Również kolorystyka jest urozmaicona. Wybór kształtu i sposobu ułożenia zależy od klienta i często jest dopasowywana do otoczenia, w którym kostka ma się znaleźć.

Nie każdy jednak potrafi ułożyć taką kostkę. By wyglądało to schludnie i porządnie muszą być zastosowane maszyny, często ciężkie. Przydaje się także wieloletnie doświadczenie i praktyka. Nie zawsze bowiem pracuje się na prostym, twardym terenie. Bardzo często w polskich warunkach należy najpierw przygotować sobie odpowiednio podłoże, a od tego w jaki sposób będzie to zrobione zależy trwałość i wytrzymałość naszej kostki brukowej.

Układanie kostki rozpoczyna korytowanie, czyli zebranie wierzchniej warstwy ziemi z miejsc, w których ma zostać położona kostka. Następnie należy wykonać kilkustopniowe spadki, które zapewnią odpowiedni odpływ np. deszczówki. W kolejnym etapie zajmujemy sie utwardzaniem powierzchni, wysypujemy 10 centymetrowe warstwy substancji utwardzających jak np. powszechnie stosowany żużel, żwir, grys. Tuż przed ułożeniem kostki usypuje się jeszcze podsypkę, najczęściej z żółtego piachu, która zapewnia odpowiednie osadzenie się kostki brukowej. Tym samym piaskiem należy wyfugować szczeliny pomiędzy pojedynczymi kostkami.

Kostka brukowa jest bardzo wytrzymała. Na alejki, chodniki, ścieżki o małym natężeniu ruchu zaleca się wybór kostki o przekroju 4 cm. Tego rodzaju podłoża nie są narażone na ciężki ruch drogowy zatem nie warto inwestować w grubszą kostkę.