Tagi

Wpisy z tagiem: zabiegi pielęgnacyjne

sobota, 22 września 2012

Truskawka, bez względu na odmianę, należy do dosyć delikatnych roślin, dlatego przed okresem zimowym należy ja prawidłowo zabezpieczyć.

Popularne sposoby zabezpieczania truskawek

Do najbardziej popularnych sposobów ochrony jej krzaczków proponuje się przykrycie uprawy czarną, grubą folią. Dodatkowo niektórzy uprawiający te krzewy proponowali przedtem okryć je odpowiednią, dosyć grubą warstwą słomy. Do wad tych metod jednak zaliczało się to, że folia często służyła tylko przez jeden sezon, a jej koszt był znaczny. Dodatkowo przegrzewała rośliny, przez co nie chciały tak chętnie owocować. Użycie słomy natomiast mogłoby poskutkować przegniciem truskawek, a co za tym idzie zniszczeniem całej uprawy. Inni natomiast za najlepszą uważają agrowłókninę okryciową, która gwarantuje dodatkowo świetną ochronę przed wiatrem i mrozem. Jest droższa niż standardowa czarna folia, jednak z pewnością starcza na kilka sezonów, koszty zatem się wyrównują. Agrowłókniny pomagają roślinom także szybciej wkroczyć w okres wegetacji, chronią pierwsze kwiaty i młode pędy. Na zimę warto wybrać tę o zwiększonej gramaturze, unikniemy wówczas ryzyka zerwania lub przerwania ochrony.Zabezpieczenie powinno zostać na truskawkach aż do końca lutego, a czasami i marca, w zależności od tego jak ciężka jest zima.

Kiedy okrywamy truskawki

Truskawki okrywamy w czasie, kiedy roślinki weszły już w stan spoczynku, jest to najczęściej okres października i listopada, czas kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki. Na rynku dysponujemy dwoma rodzajami agrowłókniny (białej i czarnej). Każda z nich spełnia funkcje ochrony roślin, dlatego warto zapoznać się z ich dokładnymi specyfikacjami.

poniedziałek, 23 maja 2011

Maj to czas na nawożenie sadu. Pierwsza porcja nawozu powinna być podana na początku misiąca, a druga pod jego koniec. Przed nawożeniem należy się upewnić czy wszystkie drzewka się przyjeły. Majowe słońce potrafi już nieźle przypiekać a zatem należy pamiętać by odpowiednio nawadniać każde drzewko. Szacuje się, że na jedną sztukę trzeba przeznaczyć ok. 8-10 litrów wody, by zapewnić mu odpowiednie nawilżenie. Do prac w ogrodzie wykonywanych w majowym okresie należy również formowanie korony drzew. Nie można także zapomnieć o odchwaszczaniu, w szczególności truskawki będą wymagały od nas większej uwagi ponieważ chwasty stanowią dla nich znaczne zagrożenie. Jeśli rabatkami z truskawkami posadzimy czosnek, może być rzadko, to zabezpieczymy je przed chorobą zwaną szarą pleśnią. Można także posadzić borówkę amerykańską. Dobrze byłoby wyściółkować ziemie wokoło pni drzew, najlepiej obornikiem lub kompostem.

Jeżeli chodzi o warzywnik to właśnie minął czas na wysiewanie rzodkiewki i sałaty. Jeszcze przez dwa tygodnie można siać buraki i marchekę. Pomidor, ogórek, dynia, kabaczki powinny być zasiane do 15 maja.

W ogrodzie czeka nas nieco więcej pracy ponieważ dużo wysiłku pochłonie przycinka żywopłotu. Obecnie dzięki specjalnym piłom lub kosom można nadać swojemu żywopłotowi pożądany kształt. Niektóre drzewka pięknie wyglądają odpowiednio przycięte przez ogrodników-artystów. Zatrudniając zespół zajmujący się przycinkami krzewów ozdobnych sugerujmy się albumem ilustrującym ich prace albo zdajmy się na polecenie przez znajomych. Trzeba być ostrożnym wybierając ludzi do pracy w ogrodzie, ponieważ nie jednokrotnie ludzi skarżą się na brak zaangażowania, doświadczenia czy po prostu na zniszczenie często drogocennych roślin czy krzewów. W maju powinniśmy również zająć się różami i powycinać im dzikie pędy. Nadal możemy bez obaw przesadzać byliny.

W maju jest już dostatecznie ciepło by zacząć hartować roślinki kupione w sklepach i dotąd przechowywane w domu, ale docelowo przeznaczone na dwór. Są to zazwyczaj obficie kwitnące rośliny jednoroczne. Wystawiając je na kilka godzin dziennie na dwór zapenimy im długą żywotność w ziemi. Jeżeli boimy się że będą zbytnio nasłoneczniane, możemy ich liście ochronić cienką warstwą agrowłókniny.

Jeżeli lubimy kolorowe kompozycje na balkonie czy tarasie powinniśmy już myśleć o zestawieniu roślin w doniczkach i korytkach. W tym sezonie abrdzo trendy jest mieszanie wielu gatunków roślin, tworenie nieco chaotycznych kompozycji przypominających dziką łąkę. Warto także zabezpieczyć przed ślimakami i innymi szkodnikami rabatek z niskimi kwiatami, zwłazcza świeżo posadzonymi. Wrzosy muszą zostać skrócone o 1/3 swojej wysokości.

Bez względu na porę roku czy miejsce kontrolujemy zawsze:

Po 1: stan zdrowia roślin i kwiatów, czy nie mają żadnych szkodników itp.

Po 2: stan nawodnienia, ponieważ żadna roślinka nie będzie rodziła owoców, warzyw, kwiatów jeśli nie będzie w stanie walczyć o swoje przetrwanie.