Tagi

Wpisy z tagiem: sadownictwo

poniedziałek, 06 lutego 2012

Ciężka praca rolników, inwestowanie w nowe technologie, innowacyjne podejście do upraw i hodowli, oraz coraz to większe osiągnięcia w dziedzinie ekorolnictwa są sprzymierzeńcami organizowania coraz to nowszych plebiscytów, mających na celu uhonorowanie naszych rodowitych farmerów. Wysoka jakość produktów oferowanych przez naszych rolników i sadowników zostaje coraz bardziej doceniana na zachodnich rynkach, czyniąc z polskich farmerów godną konkurencje dla europejskich dużych gospodarstw.

3 lutego 2012 roku, już po raz osiemnasty, zostały przyznane Złote Jabłka, które są trofeum dla najlepszego rolnika w Polsce. Tytuł rolnika-farmera roku przyznaje się w 6 kategoriach:

 • gospodarstwo rodzinne do 50 ha
 • gospodarstwo od 50 do 100 ha
 • gospodarstwo powyżej 100 ha
 • gospodarstwo o alternatywnych źródłach dochodu
 • przedsiębiorstwa rolnicze
 • ogrodnictwo, sadownictwo, szkółkarstwo

W tym roku do konkursu zgłosiło się 250 gospodarstw, a do ścisłego finału zakwalifikowało się 30 z nich.

W dziedzinie najbardziej nas interesującej, czyli najbliższej sadownictwu, statuetkę Złotego Jabłka otrzymał pan Maciej Karczewski z Lutni, który zajmuje się różną odmianą jabłoni. Serdecznie gratulujemy zwycięzcy.

Patronatem honorowym jest między innymi Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

wtorek, 13 września 2011

W tym roku sezon na jabłka wydaje się być bardzo dobry. Po dwóch kiepskich latach wreszcie sadownicy odetchną z ulgą, ponieważ zbiory będą blisko 100 procentowe. Szczególnie w Małopolsce właściciele jabłkowych sadów zacierają ręce i już przymierzają się do pierwszych zbiorów. Dla rodzimych sadowników dobrą wiadomością będzie również informacja o coraz mniejszych transferach jabłek pochodzenia chińskiego, których to cena znacznie zwiększyła się i sprawiła, że import jest nieopłacalny. W takiej sytuacji duże sieci sklepów, szczególnie supermarketów kupi jabłka w surowej postaci od polskich rolników.

Dzisiejszy post jednak poświęcony jest szczególnej odmianie jabłek, mianowicie chodzi o potocznie zwaną szarą renetę. Szara reneta to stara odmiana, z łacińskiego oznaczająca "przydomowe jabłko" ( malus domestica ), natomiast z francuskiego reinette znaczy pochodzenia królewskiego. Przez wielu to właśnie ta odmiana uznawana jest za Królowe Jabłoni. Nie od dziś wiadomo, że owoce to same witaminy i ich spożywanie korzystnie wpływa na ciało i umysł. Jabłka od zawsze uważane były za podstawowy składnik każdej diety, a będąc jednymi z najtańszych owoców od razu znalazły wielu fanów. Szara reneta ma wielu zwolenników nie tylko ze względu na niezwykły smak i aromat, ale przede wszystkim ze względu na swoje zdrowotne właściwości. Słusznie szara reneta uważana jest za drogocenny owoc, ponieważ jako jeden z nielicznych smakołyków natury może być bezkarnie spożywany przez diabetyków. Ale to nie wszystkie właściwości tych rajskich owoców. Jedzone na surowo, ze skórką korzystnie wpływają na ciało przy schorzeniach takich jak: awitaminoza, niedokrwistość, zaburzenia prawidłowego działania przewodu pokarmowego. Już nasze babki tarły łyżeczką jabłka by udrożnić co nie co. Szara reneta zawiera bardzo dużo błonnika. Maść z utartych malus domestica w połączeniu z masłem służyła szybszemu gojeniu się ran.

Charakterystyczne cechy jabłoni szara reneta:

 1. odmiana amerykańska, choć jej pierwowzór wywodzi się z Francja, w Polsce uprawiana od XIX wieku, bardzo popularna
 2. kwitnie w maju
 3. późno dojrzewający gatunek, dopiero w połowie października owoce uzyskują najlepszy smak i aromat
 4. owoce cechują duże gabaryty, okrągły lub baryłkowaty kształt
 5. owoce są twarde
 6. skórka jest zielono-pomarańczowa, często nazywana ordzawioną, pod względem grubości zaliczana jest do średnich
 7. miąższ jest kruchy, o zielonkawo-śmietankowej barwie
 8. owoce są w smaku dosyć kwaśne, mocno soczyste ( wyborne do kulnariów )
 9. bez problemu można szarą renetę można przechowywać do lutego

 

 

niedziela, 03 lipca 2011

Truskawka to inaczej poziomka ananasowa. Została wyhodowana na początku XVIII wieku poprzez skrzyżowanie poziomki chiliskiej i wirginijskiej. Nieuprawiana poprawnie, opuszczona i zarośnięta dziczeje, ale cały czas szybko się rozprzestrzenia. Obecnie istnieje wiele odmian truskawek, do najbardziej popularnych należą:

 • - vicoda
 • - korona
 • - dukat
 • - selva
 • - polka
 • - elsanta

Sezon na truskawki w tym roku nie trwał niestety za długo. Wszystkiemu jest winna susza, która poprzedziła zbiory i sprawiła, że nie były one zbyt obfite. Z powodu małych zbiorów cena trusakwek bardzo długo plasowała się powyżej 10 zł za kilogram. Wielu myśli, że cieszyło to sadowników, ponieważ inkasowali spore sumy za kolejne sprzedawane kobiałki. Tymczasem jednak nie wielu z nas mogło sobie pozwolić na taki rarytas jakim okazały się te dotychczas popularne sezonowe owoce. Oznaczało to tyle, że rolnicy zarobili o wiele mniej niż w ubiegłych latach. Również ludzi, którzy byli zatrudnieni przy zbieraniu truskawek narzekali na mniejsze zbiory. Z reguły pracują oni na akord, więc zależy im aby uzbierać jak najwięcej kobiałek w stosunkowo jak najkrótszym czasie. W tym roku ciężko było dobić do zeszłorocznych norm, ponieważ nie było co wrzucać do koszyczka.

Najlepszymi humorami nie cieszą się także właściciele zakładów przetwórskich, którzy by sprostać wcześniej podpisanym umowom muszą skupywać truskawki po dosyć zawyżonych cenach, aby następnie przetworzyć je na swoje produkty. Brak deszczu na początku czerwca sprawił, że zbiory w 2011 roku są niższe o co najmniej 7 % od zbiorów poczynionych w 2010 i latach poprzednich.

poniedziałek, 21 lutego 2011

Czym zajmuje się architektura wie każdy z nas, natomiast jeszcze niezbyt rozpoznawalną dziedziną nauki jest architektura krajobrazu, która dzięki wykorzystaniu wiedzy na temat gleby, ukształtowania terenu, nawodnienia itp może sprawić, że świat wokoło nas nabierze pięknych kolorów, a przeżycia związane z aktywnym wypoczynkiem w ogrodzie spotęgują swoją moc. Zatrudnianie architekta krajobrazu nie jest jeszcze powszechną czynnością w Polsce. To błąd, ponieważ próbując samodzielnie zaprojektować swój ogród narażamy się bardzo często na stratę nie tylko pieniędzy ale także własnego czasu. Aby doskonale wiedzieć co lubią dane rośliny, jakie warunki sprzyjają ich najlepszemu wzrostowi i kwitnięciu potrzeba wielu lat nauki dotyczącej roślin, ich potrzeb i kaprysów. Czy pamiętamy nasz zawód gdy jakiś kwait nie spełnił naszych oczekiwań i nigdy nie wydał pączków? Najprawdopodobniej to nie w roślinie leżała przyczyna niepowodzenia, a w naszej niewiedzy dotyczącej danego gatunku. Zatrudniając grupę architektów powierzchni zielonych mamy niemal 100 % pewność powodzenia całego przedsięwzięcia. Stoją za tym nie tylko profesjonalne szkolenia, ale także ich doświadczenia i przede wszystkim wieloletnia nauka na uczelniach o odpowiednim profilu kształtującym wyłącznie architektów krajobrazu.Fachowe i kompetentne podejście do tematu pozwoli uniknąć wielu kłopotów i podejmowania trudnych decyzji w dziedzinach o których najczęściej zwykły śmiertelnik nie ma pojęcia.

Architektura krajobrazu to swojego rodzaju sztuka, która manipulując architektonicznymi elementami oraz wykorzystując piękno roślin potrafi stworzyć niepowtarzalny klimat ogrodu, którym nie jeden właściciel domu chciałby się pochwalić. Architektura powierzchni zielonych opiera się głównie na umiejętnym rozmieszczeniu roślin i krzewów, które po umiejscowieniu w odpowiednim środowisku, pięknie się rozrastają, dekorują ogród o każdej porze roku i wywołują niezapomniane wrażenie estetyczne. Do architektury krajobrazu zalicza się także umieszczanie  w ogrodzie wszelkich elementów dodatkowych jak np. oczka wodne czy sadzawki. Są to dodatkowe atrakcje dla zwiedzających ogród, zwłaszcza jeżeli w tym małym środowisku wodnym hodowane są kolorowe rybki, żółwie lub wodna piękna roślinność. Często wybieranym elementem praktycznym oraz czysto dekoracyjnym stają się altany, które z powodzeniem pełnią funkcje schronienia, czy też miejsca na odpoczynek bądź spożycia posiłku na łonie natury. Dzięki swoim ozdobnym i ażurowym ściankom umilają chwile spędzone w ogrodzie. Podobne odczucia wywołują pergole, które najczęściej obsadzane są pnącymi różami. W chwili kwitnienia tych kwiatów tak ucharakteryzowane przejścia i bramy kuszą do korzystania z uroków lata. Za architekturę krajobrazu uznaje się również umieszczanie w obrębie ogrodu fontann, posągów, drewnianych młynów z kołem podającym wodę. Te urokliwe przedmioty tworzą przyjemny nastrój, są bardzo lubiane przez dzieci i o ile są porządnie wykonane nadają ogrodowi stylowego i eleganckiego charakteru. W Polskich realiach są raczej rzadko wybierane, ponieważ charakteryzuje je dosyć duży koszt montażu.