Tagi

Wpisy z tagiem: prace w ogrodzie

poniedziałek, 23 maja 2011

Maj to czas na nawożenie sadu. Pierwsza porcja nawozu powinna być podana na początku misiąca, a druga pod jego koniec. Przed nawożeniem należy się upewnić czy wszystkie drzewka się przyjeły. Majowe słońce potrafi już nieźle przypiekać a zatem należy pamiętać by odpowiednio nawadniać każde drzewko. Szacuje się, że na jedną sztukę trzeba przeznaczyć ok. 8-10 litrów wody, by zapewnić mu odpowiednie nawilżenie. Do prac w ogrodzie wykonywanych w majowym okresie należy również formowanie korony drzew. Nie można także zapomnieć o odchwaszczaniu, w szczególności truskawki będą wymagały od nas większej uwagi ponieważ chwasty stanowią dla nich znaczne zagrożenie. Jeśli rabatkami z truskawkami posadzimy czosnek, może być rzadko, to zabezpieczymy je przed chorobą zwaną szarą pleśnią. Można także posadzić borówkę amerykańską. Dobrze byłoby wyściółkować ziemie wokoło pni drzew, najlepiej obornikiem lub kompostem.

Jeżeli chodzi o warzywnik to właśnie minął czas na wysiewanie rzodkiewki i sałaty. Jeszcze przez dwa tygodnie można siać buraki i marchekę. Pomidor, ogórek, dynia, kabaczki powinny być zasiane do 15 maja.

W ogrodzie czeka nas nieco więcej pracy ponieważ dużo wysiłku pochłonie przycinka żywopłotu. Obecnie dzięki specjalnym piłom lub kosom można nadać swojemu żywopłotowi pożądany kształt. Niektóre drzewka pięknie wyglądają odpowiednio przycięte przez ogrodników-artystów. Zatrudniając zespół zajmujący się przycinkami krzewów ozdobnych sugerujmy się albumem ilustrującym ich prace albo zdajmy się na polecenie przez znajomych. Trzeba być ostrożnym wybierając ludzi do pracy w ogrodzie, ponieważ nie jednokrotnie ludzi skarżą się na brak zaangażowania, doświadczenia czy po prostu na zniszczenie często drogocennych roślin czy krzewów. W maju powinniśmy również zająć się różami i powycinać im dzikie pędy. Nadal możemy bez obaw przesadzać byliny.

W maju jest już dostatecznie ciepło by zacząć hartować roślinki kupione w sklepach i dotąd przechowywane w domu, ale docelowo przeznaczone na dwór. Są to zazwyczaj obficie kwitnące rośliny jednoroczne. Wystawiając je na kilka godzin dziennie na dwór zapenimy im długą żywotność w ziemi. Jeżeli boimy się że będą zbytnio nasłoneczniane, możemy ich liście ochronić cienką warstwą agrowłókniny.

Jeżeli lubimy kolorowe kompozycje na balkonie czy tarasie powinniśmy już myśleć o zestawieniu roślin w doniczkach i korytkach. W tym sezonie abrdzo trendy jest mieszanie wielu gatunków roślin, tworenie nieco chaotycznych kompozycji przypominających dziką łąkę. Warto także zabezpieczyć przed ślimakami i innymi szkodnikami rabatek z niskimi kwiatami, zwłazcza świeżo posadzonymi. Wrzosy muszą zostać skrócone o 1/3 swojej wysokości.

Bez względu na porę roku czy miejsce kontrolujemy zawsze:

Po 1: stan zdrowia roślin i kwiatów, czy nie mają żadnych szkodników itp.

Po 2: stan nawodnienia, ponieważ żadna roślinka nie będzie rodziła owoców, warzyw, kwiatów jeśli nie będzie w stanie walczyć o swoje przetrwanie.

piątek, 18 marca 2011

Już niedługo powitamy kalendarzową wiosnę, tymczasem sądząc po pogodzie wiosna zawitała do naszego kraju już jakieś 2 tygodnie temu i na dobre się rozgościła. Słońce pięknie praży, nie ma deszczu, panuje bezchmurne niebo, a naszą twarz smagają przyjemne powiewy wiatru.  Czas rozpocząć pierwsze prace porządkowe w ogrodzie.Taki czas jest najlepszym momentem na przycinanie drzew, ponieważ nie rozbudziły się one jeszcze do końca, a przycinka pozwoli im zebrać siły by wydać piękne i zdrowe owoce. Zanim zabierzemy się do pracy należy przygotować:

  • sekator
  • drabinę
  • piłę
  • pędzelek i preparat do smarowania drzew po obcięciu gałęzi (dendramol)

Oczywiście narzędzia z których będziemy korzystać powinny być odpowiednio przygotowane, szczególnie sekatory muszą być naostrzone, ponieważ wygodniej jest dokonywać szybkich i jednolitych cięć niż zadawać drzewu szarpane i targane rany.

Gałęzie które nadają się do usunięcia łatwo poznać. Są one bowiem suche, połamane, zmarznięte, nie ma na nich pąków, wyglądają na umarłe. Takie gałęzie bardziej przeszkadzają roślinie niż jej pomagają, są dla niej tylko obciążeniem. Pozbycie się ich powoduje że drzewo bardziej się rozwinie, rozkrzewi, wzmocni swoje inne gałęzie ponieważ tylko zdrowym odnogom będzie musiała dostarczać składniki odżywcze. Przycinka gałęzi gwarantuje także większe kwitnienie i lepszej jakości owoce, jeżeli przycinka dotyczyła drzew owocowych.

Wszystkie cięcia muszą być dokonywane zanim pojawią się na gałęziach liście. Kiedy dokonujemy obcinki warto pamiętać by cienkie gałęzie obcinać pod skos, natomiast grube by została tak zwana obrączka. Nie można ciąć tak by został sęk, obcina się także jakieś pół centymetra ponad ostatnim pąkiem. Powierzchnie bo obcięciu warto posmarować dendramolem, który nie pozwoli zagościć się bakteriom czy szkodliwym grzybom w powstałej ranie.

Warto pamiętać że nie wszystkie drzewa i krzewy podlegają wiosennej przycince. Na pewno należą do tej grupy rośliny, które kwitną wczesną wiosną. Jeśli wtedy przytniemy im gałęzie możemy być pewni że w tym sezonie nam nie zakwitną. w szczególności nie powinno się przycinać:

  • magnolii
  • azalii
  • wierzby iwa
  • kaliny buldeneż

Drzewa owocowe tnie się wiosną, czyli przed zebraniem owoców. Wyjątkiem są tu drzewka owocowe pestkowe takie jak wiśnia, śliwka czy czereśnia, które przycinamy po zebraniu owoców czyli najczęściej w sierpniu. Brzoskwinia natomiast wymaga podwójnego cięcia: gdy nabrzmieją pęki kwiatowe, a następnie po wydaniu owoców, kiedy trzeba przyciąć gałęzie aż do połowy obecnych.

Krzewy ozdobne powinny być raczej przycinane, choć nie ma takiego obowiązku. Nie mnie jednak jeśli zostawiamy taki krzew bez opieki możemy spodziewać się,  że w krótkim czasie będzie rozrastał się na dziko, zacznie wchodzić na ścieżki czy chodniczki, a tym samym zacznie nam przeszkadzać. Warto zatem pielęgnować nasze rośliny, by zawsze o każdej porze roku trzymały kształt, wyglądały na zdrowe i zadbane. Przycinka z pewnością pozwala na ładny i równy rozrost. Niektóre krzewy ozdobne można swobodnie przycinać nadając konkretny kształt, często ten zabieg wykorzystywany jest w wielkich ogrodach i parkach.