Tagi

Wpisy z tagiem: porządki wiosenne

piątek, 18 marca 2011

Już niedługo powitamy kalendarzową wiosnę, tymczasem sądząc po pogodzie wiosna zawitała do naszego kraju już jakieś 2 tygodnie temu i na dobre się rozgościła. Słońce pięknie praży, nie ma deszczu, panuje bezchmurne niebo, a naszą twarz smagają przyjemne powiewy wiatru.  Czas rozpocząć pierwsze prace porządkowe w ogrodzie.Taki czas jest najlepszym momentem na przycinanie drzew, ponieważ nie rozbudziły się one jeszcze do końca, a przycinka pozwoli im zebrać siły by wydać piękne i zdrowe owoce. Zanim zabierzemy się do pracy należy przygotować:

  • sekator
  • drabinę
  • piłę
  • pędzelek i preparat do smarowania drzew po obcięciu gałęzi (dendramol)

Oczywiście narzędzia z których będziemy korzystać powinny być odpowiednio przygotowane, szczególnie sekatory muszą być naostrzone, ponieważ wygodniej jest dokonywać szybkich i jednolitych cięć niż zadawać drzewu szarpane i targane rany.

Gałęzie które nadają się do usunięcia łatwo poznać. Są one bowiem suche, połamane, zmarznięte, nie ma na nich pąków, wyglądają na umarłe. Takie gałęzie bardziej przeszkadzają roślinie niż jej pomagają, są dla niej tylko obciążeniem. Pozbycie się ich powoduje że drzewo bardziej się rozwinie, rozkrzewi, wzmocni swoje inne gałęzie ponieważ tylko zdrowym odnogom będzie musiała dostarczać składniki odżywcze. Przycinka gałęzi gwarantuje także większe kwitnienie i lepszej jakości owoce, jeżeli przycinka dotyczyła drzew owocowych.

Wszystkie cięcia muszą być dokonywane zanim pojawią się na gałęziach liście. Kiedy dokonujemy obcinki warto pamiętać by cienkie gałęzie obcinać pod skos, natomiast grube by została tak zwana obrączka. Nie można ciąć tak by został sęk, obcina się także jakieś pół centymetra ponad ostatnim pąkiem. Powierzchnie bo obcięciu warto posmarować dendramolem, który nie pozwoli zagościć się bakteriom czy szkodliwym grzybom w powstałej ranie.

Warto pamiętać że nie wszystkie drzewa i krzewy podlegają wiosennej przycince. Na pewno należą do tej grupy rośliny, które kwitną wczesną wiosną. Jeśli wtedy przytniemy im gałęzie możemy być pewni że w tym sezonie nam nie zakwitną. w szczególności nie powinno się przycinać:

  • magnolii
  • azalii
  • wierzby iwa
  • kaliny buldeneż

Drzewa owocowe tnie się wiosną, czyli przed zebraniem owoców. Wyjątkiem są tu drzewka owocowe pestkowe takie jak wiśnia, śliwka czy czereśnia, które przycinamy po zebraniu owoców czyli najczęściej w sierpniu. Brzoskwinia natomiast wymaga podwójnego cięcia: gdy nabrzmieją pęki kwiatowe, a następnie po wydaniu owoców, kiedy trzeba przyciąć gałęzie aż do połowy obecnych.

Krzewy ozdobne powinny być raczej przycinane, choć nie ma takiego obowiązku. Nie mnie jednak jeśli zostawiamy taki krzew bez opieki możemy spodziewać się,  że w krótkim czasie będzie rozrastał się na dziko, zacznie wchodzić na ścieżki czy chodniczki, a tym samym zacznie nam przeszkadzać. Warto zatem pielęgnować nasze rośliny, by zawsze o każdej porze roku trzymały kształt, wyglądały na zdrowe i zadbane. Przycinka z pewnością pozwala na ładny i równy rozrost. Niektóre krzewy ozdobne można swobodnie przycinać nadając konkretny kształt, często ten zabieg wykorzystywany jest w wielkich ogrodach i parkach.