Tagi

Wpisy z tagiem: sadzenie kwiatów

czwartek, 28 kwietnia 2011

Każdy z nas chciałby mieć piękny i zadbany ogród, pełny kolorowych kwiatów i zdrowych krzewów. Teraz kiedy przyszła do nas wiosna, popieściła ziemię pierwszymi gorącymi promykami słońca, skropiła wiosennym deszczem młode roślinki świat nabrał bardziej zielonych barw, jednym słowem wszystko budzi się do życia i chce kwitnąć, wzrastać, cieszyć oglądających. My jako ogrodnicy musimy pomóc naszym podopiecznym pokazać swoje piękno.

Sadząc rośliny z odkrytymi korzeniami należy zwrócić szczególną uwagę na część korzeniową. Najczęściej jest ona zaniedbywana przez sprzedających, narażona na działanie promieni słonecznych, a poprzez spowodowane tym wysuszenie roślina staje się bezużyteczna i niestety nie ma szans na przetrwanie. Wskazówką powinno być dla nas to, że korzenie są pokruszone, uschnięte, połamane.

Kupując rośliny w pojemnikach musimy zwrócić uwagę na to, czy schowane w osłonce korzenie nie są stłamszone i zduszone w ciasnej otoczce. Jeśli rożlina jest dosyć duża, a doniczka mała powinniśmy zastanowić się nad zakupem takiego kwiatu. Warto zwrócić wówczas uwagę na stan liści i gleby. Jakakolwiek oznaka choroby lub słabości takiej roślinki powinna nas odwieść od jej zakupu, ponieważ jeśli korzenie przez długi czasy były upchnięte w zbyt małą osłonkę nie ma szans na odratowanie takiej roślinki.

Kwietniowymi sadzonkami są z pewnością rośliny balotowane, które dzięki owinięciu korzeni tkaniną lub siatką przez długi czas zachowują odpowiednią wilgotność i mogą być sadzone bardzo późno.

Roślinki bulwiaste i cebulowate sadzi się jesienią. Wcxzesnowiosenne ich sadzenie może grozić zamarznięciem delikatnych i wątłych korzeni, ponieważ są one wpuszczane bardzo płytko w ziemię.

Ratunek dla zmarzniętych roślin:

Jeśli zaskoczą nas wiosenne przymrozki i nasze rośiny ucierpią przez nie, należy zastosować się do prostej porady. Mianowicie jeśli nasze roślinki ulegną nocnym przymrozkom należy jak najbardziej wydłużyć czas rozmrażania powstałego w ich komórkach lodu. Jeśli zostawimy je na słońcu szybko ulegną ciepłu i się zniszczą. By przedłużyć czas rozmrażnia należy stale je opryskiwać zimną wodą albo przysłonić je jakąś osłoną. Tak stworzony daszek uchroni je przed bezpośrednio padającymi promieniami słońca a tym samym pozwoli je odratować.