Tagi

Wpisy z tagiem: zioła

środa, 12 czerwca 2013

Walory smakowe i zapachowe to główne bodźce przyczyniające się do uprawy ziół na własnym zapleczu. Oczywiście można je zakupić w większości supermarketów, ale te własnoręcznie uprawiane dają nie tylko dużo radości, ale przede wszystkim są pełne aromatu, koloru i są zawsze pod ręką...

Warunki sprzyjające uprawie ziół


Sadzenie ziół na balkonie lub we własnym ogródku nie wymaga wielkich przygotowań czy szczególnych umiejętności. To co zapewni nam sukces, to przede wszystkim dostęp do światła słonecznego, ponieważ to właśnie ono wpływa na jakość naszych sadzonek. Zaleca się także osłonięcie roślinek przed zbytnim wiatrem i deszczem, ponieważ przelanie doniczek nie przyniesie nam nic dobrego. 


Jaka powinna być ziemia?


Postawmy na gliniastą ziemię pomieszaną z torfem. Oczywiście łatwo dostępna ziemia ogrodowa również dobrze się spisze, musi być jednak odpowiednio spulchniona oraz mieć strukturę gruzełkowatą. Doniczki powinny mieć drenaż, nawożenie nie jest wymagane, chyba, że widzimy pożółkłe listki i ubytki w gałązkach. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce postawmy na odżywki organiczne i stosujmy np. biohumus.

Specjalne donice


Zioła nie potrzebują specjalnych pojemników i świetnie się rozgoszczą w starych donicach kwiatowych, koszykach wiklinowych, drewnianych skrzynkach czy terakotowych donicach. Zioła powinny być pogrupowane i sadzone razem, po kilka sztuk w jednej doniczce. Z zabiegów pielęgnacyjnych pamiętajmy o regularnym przycinaniu gałązek, dzięki takiemu podejściu zyskamy bujny i gęsty krzak, który nie tylko będzie świetnym urozmaiceniem sosów, mięs i sałatek, ale także będzie stanowił oryginalną ozdobę naszego balkonu lub ogródka.

Gatunki wieloletnie:
oregano,mięta, tymianek, melisa, ogórecznik, rozmaryn, hyzop, estragon

Gatunki jednoroczne:
majeranek, bazylia, kolendra, cząber


Zioła lecznicze znane w medycynie naturalnej:
anyż, arcydzięgiel, arnika górska, babka lekarska, bazylia, brzoza, czarny bez, dzika róża, estragon, jałowiec, kalina, kminek, kolendra, koper, koper włoski, kozłek lekarski, kruszyna, lubczyk, majeranek, melisa, mięta, mniszek lekarski, pietruszka, piołun, podbial, pokrzywa, rozmaryn, rumianek pospolity, rumian szlachetny, skrzyp polny, słonecznik, szałwia, tymianek