Tagi

Wpisy z tagiem: uprawa jabłoni

sobota, 22 września 2012

Sezon na jabłka jest już w pełni i nie jeden z sadowników tego właśnie owocu zakończył już zbiory na swoich plantacjach. Warto jednak jeszcze na chwile pochylić się nad stanem jabłoni i przed zimą im jeszcze pomóc zgromadzić potrzebne mikroelementy i inne składniki. Nie zapominajmy też o tym, że sposób w jaki teraz potraktujemy nasze drzewa już niedługo, bo w następnym sezonie da o sobie znać.

Najważniejsze jest to, żeby drzewom dostarczyć takie środki, które zostaną przetransportowane do korzeni oraz pozostaną w układzie drzewnym jabłoni. Dopiero wraz z ruszeniem wegetacji w przyszłym sezonie dadzą o sobie znać w postaci odżywionych liści itd. Wydawanie owoców jest znacznym obciążeniem dla drzewa i wiąże się z wyniesieniem najważniejszych mikroelementów z jego układu. Ze względu na to, że zimą pobieranie składników odżywczych z gleby jest utrudnione (niska temperatura usypia korzenie) jeszcze jesienią należy dostarczyć ich optymalną ilość. Niedoboru magnezu należy uzupełnić za pomocą preparatów doglebowych lub dolistnych. Przy stosowaniu tych kuracji należy zadbać o odpowiedni rodzaj podkładki. Badania wykazują, że podkładka B9 i P1 nie uzyskały najlepszych wyników w tej kwestii.

Powinniśmy także pamiętać o dostarczeniu niewielkich ilości cynku, boru oraz azotu w postaci mocznika. Te trzy elementy są także bardzo ważne na początku przyszłego sezonu, kiedy rusza okres wegetacji. Odpowiadają bowiem za wzrost młodych pędów i liści. Dobrym pomysłem wydaje się w tym celu używanie prostych doglebowych preparatów, które w okresie jesiennym nie będą ulegały wytrąceniom.