Tagi

Wpisy z tagiem: okrycie truskawki

sobota, 22 września 2012

Truskawka, bez względu na odmianę, należy do dosyć delikatnych roślin, dlatego przed okresem zimowym należy ja prawidłowo zabezpieczyć.

Popularne sposoby zabezpieczania truskawek

Do najbardziej popularnych sposobów ochrony jej krzaczków proponuje się przykrycie uprawy czarną, grubą folią. Dodatkowo niektórzy uprawiający te krzewy proponowali przedtem okryć je odpowiednią, dosyć grubą warstwą słomy. Do wad tych metod jednak zaliczało się to, że folia często służyła tylko przez jeden sezon, a jej koszt był znaczny. Dodatkowo przegrzewała rośliny, przez co nie chciały tak chętnie owocować. Użycie słomy natomiast mogłoby poskutkować przegniciem truskawek, a co za tym idzie zniszczeniem całej uprawy. Inni natomiast za najlepszą uważają agrowłókninę okryciową, która gwarantuje dodatkowo świetną ochronę przed wiatrem i mrozem. Jest droższa niż standardowa czarna folia, jednak z pewnością starcza na kilka sezonów, koszty zatem się wyrównują. Agrowłókniny pomagają roślinom także szybciej wkroczyć w okres wegetacji, chronią pierwsze kwiaty i młode pędy. Na zimę warto wybrać tę o zwiększonej gramaturze, unikniemy wówczas ryzyka zerwania lub przerwania ochrony.Zabezpieczenie powinno zostać na truskawkach aż do końca lutego, a czasami i marca, w zależności od tego jak ciężka jest zima.

Kiedy okrywamy truskawki

Truskawki okrywamy w czasie, kiedy roślinki weszły już w stan spoczynku, jest to najczęściej okres października i listopada, czas kiedy pojawiają się pierwsze przymrozki. Na rynku dysponujemy dwoma rodzajami agrowłókniny (białej i czarnej). Każda z nich spełnia funkcje ochrony roślin, dlatego warto zapoznać się z ich dokładnymi specyfikacjami.