Tagi

Wpisy z tagiem: rak kory

piątek, 02 listopada 2012

Nowotwory drzew to poważne i bardzo groźne zjawisko, które coraz częściej doskwiera naszym krzakom i drzewkom. Jest o tyle niebezpieczne, że może całkowicie przystopować rozwój drzewa, wstrzymać owocowanie i spowodować nieodwracalne straty w organizmie drzewa. 

Objawy raka kory:

  • ciemnobrunatne plamy
  • pękająca i rozwarstwiająca się kora
  • szorstka kora z bruzdami 
  • nekrozy pokryte skupieniami piknidiów z konidiami

W miejscu dotkniętym chorobą i powyżej drzewo obumiera, więdnie i schnie. Odpowiedzialne za to zjawisko są zarodniki konidialne lub workowe. Niestety nie ma skutecznego lekarstwa na tego typu objawy. Można jedynie pozbywać się zainfekowanych drzew lub po prostu porażonych fragmentów pnia i gałęzi. Przy mniejszym nasileniu infekcji można smarować pędy farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu topsin lub pastą ogrodniczą

Rak bakteryjny drzew:

Ta odmiana jest bardzo niebezpieczna i zaraża drzewo całkowicie. Przenosi się z zainfekowanych pęków wprost do gałęzi i pnia powodując z biegiem czasu nekrozę kory. Szczególnie narażone na tę chorobą są: czereśnie, morele, wiśnie, brzoskwinie, jabłonie i grusze. Do objawów można także zaliczyć wycieki gumy, żółte naloty na liściach, zgrubienia kory i pękające osłony drzew. W wyniku tego drzewa mają osłabioną odporność i mogą być bardziej podatne na przymrozki itp.

Jeżeli drzewo jest już znacznie porażone nie pozostaje nic innego, jak pozbycie się go całkowicie. Dzięki takiemu zabiegowi być może ochroni się inne okazy. Gdy gałęzie i pędy są porażone w mniejszym stopniu należy je po prostu odciąć. 

Można także zastosować jeden z poniżej podanych preparatów:

* Nordox 75 WG

* Champion 50 WP

* Cuproflow 375 SC

* Flowbrix 380 SC

* Funguran easy 50 WP.