Tagi

Wpisy z tagiem: pielęgnacja sadów

piątek, 28 grudnia 2012

Nasze drzewa stale narażone są na różnego rodzaju uszczerbki. Zagrożenie stanowią nie tylko gryzonie, ptaki i inne zwierzęta szukające pożywienia i skubiące korę, ale także warunki atmosferyczne. Szczególnie nie sprzyjający staje się mróz, który sieje spustoszenie w układzie ochronnym nawet najbardziej odpornych drzew. Dlatego tak ważne jest by dokonywać odpowiednich zabezpieczeń pni, czy to własnoręcznie zrobionymi ochraniaczami czy to też zakupionymi w sklepie ogrodniczym osłonkami.

Czym okryć rośliny?

Słona czy kartony, odpowiednio i solidnie przymocowane do pnia skutecznie zapobiegną zjedzeniu pnia przez gryzonie czy inne zwierzęta. Przeciwko mrozowi już w grudniu stosuje się popularne bielenie pni. Czynność tę należy powtórzyć, zwłaszcza jeżeli deszcz czy śnieżyca zmyła wapno z drzew. takie zabiegi nie zagwarantują 100% ochrony, ale z pewnością zminimalizują możliwość poważnego uszkodzenia drzew.

Leczenie drzew

Zaraz po tym jak ustąpią mrozy, czyli w okolicach lutego należy wybrać się do swojego sadu i dokonać przeglądu powstałych zniszczeń. Ważne jest by zrobić to stosunkowo wcześnie, zanim w uszczerbkach kory pod wpływem ciepła nie rozpowszechnią się choroby nowotworowe drzew itd. Należy wyposażyć się w maść ogrodniczą zawierającą odpowiednie substancje przyspieszające gojenie się ran w korze i zasklepiające pęknięcia. Maści takie są łatwo dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli oszacujesz, że jakieś gałęzie są całkowicie odmrożone należy je odciąć od drzewa zupełnie. Miejsce po cięciu posmarujmy maścią o której wcześniej pisaliśmy.