Tagi

Wpisy z tagiem: odmrożenia drzew

środa, 02 stycznia 2013

Kiedy nie zabezpieczymy odpowiednio swojego sadu i drzewom tam posadzonym grozi odmrożenie lub zaatakowanie przez gryzonie lub inne zwierzęta poszukujące pożywienia i lubujące się w podgryzaniu kory możemy w ostatniej chwili coś zrobić dla swojego sadu. Zapraszamy do czytania.

Odmrożona kora

Uszkodzenia dokonane przez mróz są często ukryte i nie zawsze mamy możliwość ich wczesnego dostrzeżenia. Przegapienie tego momentu kończy się tym, że odmrożonej kory już nie uratujemy. Nie należy od razu jednak spisywać drzewa na straty. Zmarzniętą, martwą korę należy usunąć z powierzchni pnia, możemy ją oderwać lub odciąć delikatnie. Tak oczyszczoną powierzchnię smarujemy gruba warstwą lepiszcza, przygotowanego co najmniej kilka dni wcześniej. Nasz preparat powinien składać się z gliny rozmoczonej w wodzie oraz popularnego krowieńca. Niech stosunek składników wynosi 5 do 1, a będzie zawierał wszystkie potrzebne elementy w odpowiednim stężeniu. Gruba warstwa lepiszcza powinna zostać dokładnie obwinięta workiem z płótna i zabezpieczona sznurkiem na następny rok. Po tym czasie rana drzewa powinna się zabliźnić.

Szczepienie mostowe

W przypadku kiedy maść ogrodnicza nie spisała się korzystnie i podłużne pęknięcia nadal dają o sobie znać należy zastosować bardziej profesjonalną metodę tak zwane szczepienie mostowe. Metoda ta polega na wszczepieniu w pień kilku zdrowych zrazów, które połączą się nad uszkodzonym miejscem tworząc most, powleczony zdrową korą. Soki, omijając chorą część pnia będą mogły swobodnie przepływać, a drzewa z czasem będzie zupełnie zdrowe. Miejsce szczepienia należy posmarować maścią ogrodniczą.

piątek, 28 grudnia 2012

Nasze drzewa stale narażone są na różnego rodzaju uszczerbki. Zagrożenie stanowią nie tylko gryzonie, ptaki i inne zwierzęta szukające pożywienia i skubiące korę, ale także warunki atmosferyczne. Szczególnie nie sprzyjający staje się mróz, który sieje spustoszenie w układzie ochronnym nawet najbardziej odpornych drzew. Dlatego tak ważne jest by dokonywać odpowiednich zabezpieczeń pni, czy to własnoręcznie zrobionymi ochraniaczami czy to też zakupionymi w sklepie ogrodniczym osłonkami.

Czym okryć rośliny?

Słona czy kartony, odpowiednio i solidnie przymocowane do pnia skutecznie zapobiegną zjedzeniu pnia przez gryzonie czy inne zwierzęta. Przeciwko mrozowi już w grudniu stosuje się popularne bielenie pni. Czynność tę należy powtórzyć, zwłaszcza jeżeli deszcz czy śnieżyca zmyła wapno z drzew. takie zabiegi nie zagwarantują 100% ochrony, ale z pewnością zminimalizują możliwość poważnego uszkodzenia drzew.

Leczenie drzew

Zaraz po tym jak ustąpią mrozy, czyli w okolicach lutego należy wybrać się do swojego sadu i dokonać przeglądu powstałych zniszczeń. Ważne jest by zrobić to stosunkowo wcześnie, zanim w uszczerbkach kory pod wpływem ciepła nie rozpowszechnią się choroby nowotworowe drzew itd. Należy wyposażyć się w maść ogrodniczą zawierającą odpowiednie substancje przyspieszające gojenie się ran w korze i zasklepiające pęknięcia. Maści takie są łatwo dostępne w każdym sklepie ogrodniczym. Jeżeli oszacujesz, że jakieś gałęzie są całkowicie odmrożone należy je odciąć od drzewa zupełnie. Miejsce po cięciu posmarujmy maścią o której wcześniej pisaliśmy.