Tagi

Wpisy z tagiem: szczepienie mostowe

środa, 02 stycznia 2013

Kiedy nie zabezpieczymy odpowiednio swojego sadu i drzewom tam posadzonym grozi odmrożenie lub zaatakowanie przez gryzonie lub inne zwierzęta poszukujące pożywienia i lubujące się w podgryzaniu kory możemy w ostatniej chwili coś zrobić dla swojego sadu. Zapraszamy do czytania.

Odmrożona kora

Uszkodzenia dokonane przez mróz są często ukryte i nie zawsze mamy możliwość ich wczesnego dostrzeżenia. Przegapienie tego momentu kończy się tym, że odmrożonej kory już nie uratujemy. Nie należy od razu jednak spisywać drzewa na straty. Zmarzniętą, martwą korę należy usunąć z powierzchni pnia, możemy ją oderwać lub odciąć delikatnie. Tak oczyszczoną powierzchnię smarujemy gruba warstwą lepiszcza, przygotowanego co najmniej kilka dni wcześniej. Nasz preparat powinien składać się z gliny rozmoczonej w wodzie oraz popularnego krowieńca. Niech stosunek składników wynosi 5 do 1, a będzie zawierał wszystkie potrzebne elementy w odpowiednim stężeniu. Gruba warstwa lepiszcza powinna zostać dokładnie obwinięta workiem z płótna i zabezpieczona sznurkiem na następny rok. Po tym czasie rana drzewa powinna się zabliźnić.

Szczepienie mostowe

W przypadku kiedy maść ogrodnicza nie spisała się korzystnie i podłużne pęknięcia nadal dają o sobie znać należy zastosować bardziej profesjonalną metodę tak zwane szczepienie mostowe. Metoda ta polega na wszczepieniu w pień kilku zdrowych zrazów, które połączą się nad uszkodzonym miejscem tworząc most, powleczony zdrową korą. Soki, omijając chorą część pnia będą mogły swobodnie przepływać, a drzewa z czasem będzie zupełnie zdrowe. Miejsce szczepienia należy posmarować maścią ogrodniczą.