Tagi

Wpisy z tagiem: nasiona dyni

wtorek, 01 kwietnia 2014

Dynia olbrzymia, wielkie pomarańczowe warzywo, o stosunkowo grubej skórze wykorzystywane w kuchni zaledwie kilka razy do roku. Najczęściej sporządzamy z niej zupy kremy, czasami wykorzystujemy miąższ w przetwórstwie. Niewielu z nas połasi się na uprawę dyni w swoim ogrodzie, a to błąd, ponieważ dynia to zupełnie niedoceniane warzywo na polskich stołach.

Podstawowe informacje dot. uprawy dyni

Jeżeli nie dysponujemy żyzną glebą musimy inwestować w nawożenie uprawy odpowiednimi środkami. W przypadku dyni najlepszym rozwiązaniem będzie nawóz organiczny z domieszką nawozu mineralnego. Dynia nie lubi chlorków, dlatego wybierzmy siarczan potasu. Uprawa dyni musi być sowicie podlewana, ponieważ jest to warzywo płytko ukorzenione.

Jak się sadzi dynię?

Dynie możemy posadzić z nasion i czekać cierpliwie do zawiązania się owoców. W przypadku chęci wyhodowani olbrzymich okazów należy pozostawić tylko jedną dynię prowadzącą, resztę kwiatów wyeliminować. Drugim sposobem posadzenia dyni jest możliwość zakupu gotowych sadzonek, które umieszczamy wprost do gruntu. Należy tylko pamiętać o zrobieniu rozsady. Sadzonki do sprzedaży umieszczane są w sporych doniczkach, nie trzeba ich zapylać, mimo majowych kwitnień dynia z sadzonek wiąże się dopiero późnym latem.

Uprawa dyni okaże się sukcesem gdy odczekamy rok po nawożeniu organicznym miejsca, w którym ma być posadzona.

Nasionka do gruntu

Sadzenie można rozpocząć dopiero wtedy gdy ziemia nie będzie już zagrożona przymrozkami, idealnie się do tego nadaje druga połowa maja, kiedy to temperatura jest już unormowana i oscyluje w okolicach 8-10 stopni. Po 2-4 nasionka umieszczamy w jednym miejscu, na głębokości max 4 cm. Już po tygodniu od wsadzenia nasionek możemy zaobserwować pierwsze kiełki. Po następnych kilku dniach eliminujemy słabe siewki i zostawiamy tylko jedną, najsilniejszą.

Uprawa z sadzonek

Wśród sadowników krąży opinia, że dynia sadzona z rozsady szybciej owocuje. Trzeba jednak przyznać, że i wcześniej zostaje wpuszczana do ziemi, zatem ma czas by przebrnąć przez potrzebne procesy, wcześniej bowiem rozkorzenia się w doniczkach. W przypadku tego rodzaju uprawy należy pamiętać o częstym spulchnianiu gleby oraz odchwaszczaniu.

Pielęgnacja dyni

Dynia nie jest trudną w uprawie rośliną o tyle o ile pamięta się o zapewnieniu jej odpowiedniej wilgotności. Zarówno w okresie kwitnienia, jak i zawiązywania owoców musimy zagwarantować roślinie odpowiednią wilgotność gleby. W połowie sierpnia zaleca się także usztywnienie wierzchołków wszystkich pędów nad drugim liściem za ostatnim owocem.

Zbiory

Dynię zazwyczaj zbiera się wczesną jesienią, na przełomie września i października. Wtedy mamy pewność, że owoce są dojrzałe i nadają się do spożycia. Jeżeli się zapowiada sroga zima, należy dopilnować by dynie zostały zebrane przed nadejściem przymrozków. Zmarznięte owoce źle się przechowują i gniją. Wszystkim fanom tych warzyw doradzamy w sezonie przygotować odpowiednio dynię, a następnie przechowywać pokrojoną w kostki w zamrażalce - dzięki temu będzie można cieszyć się nią cały rok.