Tagi

Wpisy z tagiem: rośliny na balkonie

sobota, 04 maja 2013

Mieszkając w mieście, pracując całe dnie i nie mogąc pozwolić sobie na wyjazd na wieś, niekoniecznie musimy rezygnować z odrobiny ogrodu i zieleni w naszym domu. Wystarczy dobrze zaaranżować nasz balkon lub taras, by spędzić miły wieczór w zaciszu naszych czterech, miejskich ścian. Poniżej prezentujemy kilka praktycznych porad jak zrobić to efektywnie i efektownie za jednym zamachem.

Kiedy zdecydować się na sadzenie roślin ogrodowych?

Wszystko zależy od sytuacji, która mamy za oknem. Ostatnia zimna nas nie oszczędzała i w zasadzie dopiero po 20 kwietnia mogliśmy mówić o wiosennej aurze. Wcześniejsze posadzenie roślin groziło i przemarznięciem, co nie skutkowało by piękną i bujną roślinnością. Jeżeli temperatura wynosi około 10-15 stopni, możemy już planować aranżację. Wcześniej jest to raczej nie zalecane, ponieważ noce i poranki są jeszcze wtedy chłodne.

Jak przygotować skrzynki i doniczki?

Rośliny sadzane w skrzyneczkach nie mają dużo przestrzeni na swobodne ukorzenienie. Chcąc je rozpieścić i wspomóc musimy zadbać o odpowiedni drenaż. Świetnie nadaje się do tego celu żwir, potłuczone gliniane doniczki lub keramzyt. Warto także zainwestować w długotrwale nawozy, które będą zasilały nasze krzewinki i kwiaty. Nie zaszkodzi zaplikowanie także preparatów przeciwgrzybowych. Do przygotowanych w ten sposób donic wsypujemy ziemię ogrodową lub inną - w zależności od specyfiki wybranych przez nas roślin powinniśmy dopasować odpowiedni rodzaj ziemi.

Jakie wybrać rośliny?

Na początek młodzi sadownicy wybierają do sadzenia bratki, które są odporne na poranne przymrozki, a przede wszystkim szybko ożywią cały balkon ponieważ od razu kwitną. Przy obecnym szerokim wyborze różnych gatunków i rodzajów możemy pięknie udekorować nasze skrzynki. Ich konkurencją są z pewnością: niezapominajki, szałwie, stokrotki, aksamitki czy pachnący groszek.

Jeżeli pozwalają nam na to warunki, warto zdecydować się na rośliny pnące, ponieważ bardzo szybko się przyjmują i nie grymaszą. Wyglądają przy tym zjawiskowo! Polecamy winobluszcz, wiciokrzew, kokornak, dławisz czy powojniki.

Świetnym wyborem będą także krzewinki np. bukszpany. Nie tylko szybko się zielenią, ale są także bardzo odporne na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Wieloletnimi roślinami, które mogą stanowić ozdobę naszego domu są także miniaturowe odmiany krzewów iglastych. Warto na swoim balkonie mieć chociaż po jednym z nich.