Tagi

Wpisy z tagiem: sadzenie iglaków

czwartek, 22 sierpnia 2013

fot. blog.sekretyogrodnika.pl

Koszt zakupu kilkudziesięciu lub kilkuset iglaków w celu posadzenia żywopłotu może odstraszyć nie jedną osobę i sprawić, że zrezygnuje ona z przedsięwzięcia. Tymczasem istnieje kilka sposobów na to, by rozmnożyć już posiadane drzewka i w stosunkowo niedługim czasie cieszyć się wieloma nowymi sadzonkami.

Metody rozmnażania iglaków

Niestety już na wstępie należy przyznać, że metoda polegająca na wysiewie nasion jest nieefektywna i nieskuteczna. W zasadzie szkoda na nią tracić czasu i materiału, ponieważ z reguły drzewka takie znacznie odbiegają od pierwowzoru odmiany. Najlepiej jest zainwestować w ukorzenianie sadzonek z uzyskanych, młodych gałązek. Jeżeli akurat dysponujemy egzemplarzem żywtonika zachodniego, cyprysikiem Lawsona, groszkowego lub po prostu jałowca tradycyjnego z powodzeniem możemy zaangażować wszelkie siły do próby zwiększenia swoich krzaczków. Odmiany te są szczególnie podatne właśnie na tę metodę, a dzięki temu możemy szybko zbudować całkiem obszerny lasek młodych drzewek. Na ukorzenienie sadzonek musimy poczekać trzy miesiące.

Jeżeli upatrzyliśmy sobie gatunki takie jak: cisy, jałowce, świerki, to na puszczenie korzeni potrzebować będziemy dwukrotnie więcej czasu. Biorąc pod uwagę jednak piękno tych drzewek oraz cenę gotowych egzemplarzy warto poczekać i szczególnie o nie dbać, by jak najmniej sadzonek odpadło i nie przetrwało. Inną metodą rozmnażania iglaków jest szczepienie, jest to jednak metoda dedykowana dla specjalistów, którzy fachowo rozplanują strategię działań.