Tagi

Wpisy z tagiem: maliny

piątek, 18 kwietnia 2014

Maliny to krzewy rosnące dziko na terenie całej Europy. Są znane ze swoich delikatnych, ale bardzo smacznych owoców, które nadają się do spożycia w postaci surowej, jak i przetworzonej. Można je także uprawiać i zajmować się tym na szerszą skale, ponieważ maliny okazują się wdzięcznymi roślinami, przy odrobinie czasu poświęconego na pielęgnacje oraz zapewnieniu minimalnych warunków uprawa będzie przynosić obfite zbiory.

Idealne miejsce do posadzenia malin

Dziko rosnące krzaczki na swoją lokalizację najczęściej wybierają leśny przydroża, łąki oraz zbocza gór. Z pewności duża dawka światła oraz delikatne osłonięcie od wiatru pomogą nam w wyczarowaniu pięknych i soczystych owoców. Dlatego wybierając lokalizację zdecydujmy się na spokojną równinę lub posadźmy maliny na delikatnym stoku. Najważniejszym elementem w sukcesie naszej uprawy jest inwestycja w dobrą glebę. Żyzna gleba pod maliny musi być dobrze przepuszczalna, lekko kwaśna, bogata w składniki odżywcze. Gleby zbyt wilgotne oraz zbyt piaszczyste nie wchodzą w rachubę. Ewentualne tereny zawilgocone czy narażone na zalewanie również odpowiadają. Sadzonki malin powinny znaleźć się w ziemi wczesną wiosną lub późną jesienią. Roślinki nowo wsadzone powinny być obficie podlane, a pęd krótko obcięty (max 15 cm nad ziemią). W profesjonalnej uprawie krzaczki powinny być wsadzone w rzędach (co najmniej 2m przestrzeni między nimi, maliny się rozrastają), w każdym rządu umieszczamy co 0,6 m sadzonkę. Dzięki temu tworzymy sobie rzędy krzaczek. Coraz częściej preferuje się także prowadzenie krzaczków na drutach, gdzie są rozpięte pędy malin.

Nawodnienie i nawożenie malin

Jeżeli nasza uprawa ma obficie owocować warto zainwestować w system nawadniający, który odpowiednio zsynchronizowany będzie wydzielał odpowiednią ilość wody przypadającą na każdy krzaczek. Co do nawożenia maliny są nieco wybredne i preferują różne nawozy w różnym terminie.
Na początku dobrze rozpocząć uprawę od zmieszania odrobiny obornika z glebą, wiosną stawiamy na azotowanie, latem zdecydujmy się na dołożenie nawozu zawierającego saletrę amonową by jesienią postawić na nawozy mineralne (bogate w potas i magnez).

Pielęgnacja malin

Zasada jest prosta, wycina się te pędy, które owocowały w danym roku, by zostawić tylko silne, młode pędy. Piękne owoce uzyskamy decydując się na wycinkę wiosną, by jeszcze jesienią zbierać plony.

Popularne odmiany malin

Do najpopularniejszych odmian malin należą: Beskid, Polana, Polska, Poranna Rosa.

niedziela, 25 marca 2012

Kryzys szerzący się w krajach europejskich powoli dotyka kolejne branże. Małe gospodarstwa często przegrywają z wielkimi potentatami na rynku, nie mogą bowiem konkurować z wielkimi dostawami z zaniżonymi cenami. Supermarkety i hipermarkety bombardują konsumentów importowanymi towarami. Nie informują jednak, że owoce i warzywa przetrzymywane w kiepskich warunkach i przewożone tysiące kilometrów nie koniecznie muszą być bogate w witaminy i mikroelementy. Zdecydowanie polecamy korzystanie z mniejszych stoisk z warzywami i owocami.

Polscy sadownicy dostarczają około 1mln ton owoców, głównie owoców do przetwórstwa. Nie mniej jednak małe gospodarstwa dostarczają ponad 1/3 owoców w ogólnym rozrachunku, co czyni z nich bardzo ważny element ekonomicznej układanki dotyczącej gospodarki naszego kraju. Apelujemy by nie spisywać na straty małych straganów i stoisk z warzywami i owocami, ponieważ możemy wiele zyskać jedząc świeże i zdrowe produkty.

Małe polskie gospodarstwa wiodą prym w uprawie delikatesowych owoców takich jak maliny, truskawki itp. Specjalizują się także w krzyżowaniu odmian jabłek i śliwek.

 

ZALETY MAŁYCH I ŚREDNICH GOSPODARSTW:

- niwelują bezrobocie w regionie

- nie inwestują w chemię i sztuczne nawozy

- mogą pozwolić sobie na krzyżówki odmian i mieszanie gatunków

- często sprzedają hurtowo, we własnej siedzibie

- niższe plony pozwalają bardziej dopilnować upraw

- proponują często konkurencyjne ceny

- zdrowe i niewzbogacane chemią plony