Tagi

Wpisy z tagiem: dodatnie temperatury w grudniu

poniedziałek, 06 stycznia 2014

Natura ponownie nas zaskakuje. Mijają kolejne dni kalendarzowej zimy, a jej jak nie było, tak nie ma. I chociaż przywykliśmy do trzaskających mrozów już w listopadzie, to po raz kolejny polska zima zadziwia i po śniegu, minusowych temperaturach i nieznośnych chłodach póki co ani widu ani słychu.

Klimat naszego kraju jest określany jako wilgotny kontynentalny, co oznacza że rozdział niżów i wyżów może zależeć od wielu czynników. Dzięki temu nasze zimy czasem mogą przypominać brytyjską deszczową aurę, a czasami zamienić się w ostre, niemal syberyjskie mrozy. Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy w fazie angielskiej pogody i zamiast śniegu, z nieba padają tylko krople deszczu w towarzystwie dodatniej temperatury.

I o ile ktoś nie jest zapalonym narciarzem, albo sadownikiem pewnie nie narzeka na taką pogodę. Zawodowi sadownicy mają kilka kłopotów do rozwiązania, które zawdzięczają tej anomalii pogodowej. Przede wszystkim zaczęły kwitnąć pierwsze kwiaty na łąkach (np. fiołki) i co gorsze... drzewa owocowe w sadach. W przypadku natarcie typowo zimowej aury - skutki mogą być katastrofalne. W wyniku odmrożenia kwiatów na drzewach drzewa w sadzie nie będą owocować, a jeżeli nawet - to zbiory będą na bardzo niskim poziomie.

Eksperci prognozują, że na zimę w Polsce przyjdzie nam jeszcze sporo poczekać. Meteorolodzy zapowiadają stale dodatnie temperatury.