Tagi

Wpisy z tagiem: zwójkówki

sobota, 28 kwietnia 2012

Zwójkówki to szkodniki stale naprzykrzające się sadownikom. Przez cały okres wegetacyjny owocowe drzewa narażone są na niszczące działanie tych szkodników, ponieważ zajmują się one uszkadzaniem nie tylko pęków kwitnących drzew, ale także owoców i liści. Szczególnie narażone są jabłonie, zanotowano w ostatnich latach rozwijającą się ich aktywność właśnie na tego typu drzewach. By uchronić nasz sad przed atakiem powinniśmy zainwestować w co najmniej 4 zabiegi pielęgnacyjne.

Proces usuwania gąsienic zwójkówek należy rozpocząć właśnie wiosną, jeszcze przed kwitnieniem jabłoni. W związku z wieloma gatunkami tych szkodników wiosna jest idealnym okresem do rozprawienia się z nimi wszystkimi, ponieważ obcują one na młodych pąkach.

Najbardziej powszechne w polskich sadach są:

- zwójka siatkóweczka

- zwójka bukóweczka

- wydłubka oszateczka

- zwójka różóweczka

Każda z tych odmian ma inny termin żerowania, składania jaj, niszczenia rośliny. W zależności od tego jakiej zwójkówki mamy najwięcej w naszym sadzie dopasujmy najlepszy preparat.

Co uskuteczni nasze działania?

Na opryskiwanie sadu wybierzmy ciepły dzień, ponieważ w temperaturze powyżej 15 stopni szkodniki bardzo się uaktywniają i łatwiej dostarczymy im odpowiednią dawkę substancji chemicznej. Idealne warunki atmosferyczne do walki ze zwójkówkami mają miejsce właśnie w kwietniu.

W Polsce zarejestrowanych jest kilkanaście preparatów zwalczających zwójkówki. Do dzieła sadownicy!