Tagi

Wpisy z tagiem: jak uprawiać czosnek

niedziela, 15 marca 2015

Kto z nas go nie lubi w swojej kuchni? Kto z nas nie leczy się nim, gdy przeziębieni puka do naszych drzwi. Czosnek jest nie tylko znakomitą przyprawą, ale także świetnym składnikiem lecznicznych mikstur od dawien dawna wykorzystywanych w naszych domowych apteczkach.

Jak uprawiać czosnek

Uprawa czosnku nie jest bardziej wymagająca od innych warzyw ogrodowych. W naszych warunkach klimatycznych odnajduje się bowiem bez przeszkód i z łatwością daje się uprawiać w dużych ilościach. Mamy do wyboru dwie odmiany: jare oraz ozime. Pierwszą z nich sadzimy wiosną, a drugą jesienią ponieważ nie boi się niskich,, nawet minusowych temperatur. Jak każda cebulowa roślina nie ma rozbudowanego systemu korzeniowego, potrzeba zatem nie wiele warunków do spełnienia by cieszyć się domową uprawą czosnku: to o czym bezwzględnie należy pamiętać to wilgotna, dobrze uprochnicowiona gleba.

Najlepsze stanowisko dla czosnku to miejsce z łatwym dostępem do promieni słonecznych, gleba musi być bogata w składniki pokarmowe oraz w próchnicę, najlepiej by jej pH przekraczało 6,5. Należy pamiętać o częstym nawadnianiu, wilgotna gleba to podstawa naszego sukcesu w tego typie uprawy.

Czosnek jest rośliną jednoroczną i wymaga zmianowania, dlatego nie powinniśmy co roku sadzić go w jednym miejscu. Unikniemy tym samym rozwoju popularnych wśród roślin cebulowych szkodników i chorób. Czosnek idealnie rośnie w ziemi po pomidorach czy ogórkach, albo ostatecznie roślinach fasolowych zatem to powinna być dla nas podpowiedź jak umiejscowić czosnek w w naszym ogródku.

Jak zasadzić czosnek w odpowiedni sposób?

Czosnek sadzimy w rządkach, w odstępach co 15-20 cm umieszczamy ząbek. Rzędy powinny być oddalone od siebie o ok 20 cm. Wiosenna odmiana powinna zanurkować w ziemi na ok. 5 cm, a zimowa na głębokości 10 cm.

Ziemia powinna zostać uprzednio spulchniona i odchwaszczona.

Najbardziej polecane do uprawy odmiany w Polsce to: Mega, Zawrat, Arkus, Harnaś lub Huzar.

piątek, 07 marca 2014

Dla jednych aromatyczna przyprawa, dla drugich cenny składnik domowych, leczniczych mikstur. Bez względu na jego przeznaczenie, czosnek w polskim domu jest warzywem popularnym i chętnie używanym. Wśród wielu odmian białej główki każdy znajdzie dla siebie idealny gatunek. Wystarczy tylko chwilę poczytać, popytać i można samodzielnie zająć się uprawą tego drogocennego warzywa.

Wymagania glebowe

Czosnek jest dosyć wymagającą rośliną i niestety nie zadowoli się byle jaką ziemią. Jeżeli chcemy cieszyć się dobrymi zbiorami powinniśmy zainwestować w glebę żyzną i obfitującą w próchnicę. Dodatkowe nawożenie jej obornikiem lub innym naturalnym nawozem nigdy nie zaszkodzi, wręcz pomoże - dlatego podczas jesiennych prac w ogrodzie nie zapominajmy o tym elemencie. Zwłaszcza, że czosnek uprawia się w systemie płodozmiennym i w miejscu gdzie nawoziliśmy obornikiem, będzie go można posadzić dopiero w następnym roku. Dobra wiadomość jest taka, że czosnek bardzo dobrze funkcjonuje w płodozmianie wraz z roślinami motylkowatymi takimi jak choćby nawet groch, fasola czy bób. Natomiast powinniśmy unikać sadzenia czosnku w tym samym miejscu w którym w ostatnim roku były zagnieżdżone inne warzywa cebulowe. Na początku uprawy pamiętajmy o regularnym nawadnianiu - czosnek wymaga szczególnego traktowania na początku zawiązywania i wzrostu co przypada w naszym kraju na miesiące: maj i czerwiec.

Kiedy sadzimy czosnek?

Uważa się, że najlepszym czasem na umieszczenie czosnku w ziemi jest późna jesień czyli przełom października i listopada. Czosnki sadzone w tym okresie cechują się bardzo mocnym smakiem i dużymi gabarytami. Najbardziej znaną odmianą czosnków ozimków jest arkus. Bardzo popularne są również: huzar, harnaś, mega czy ceves. Inna szkoła mówi także o wiosennym siewie i sadzenie czosnku na początku wiosny - w marcu. Główki warzywa sadzonego wiosną nie osiągają imponujących rozmiarów, ale pod względem smakowym nie ustępują zimowym odmianom. W mowie potocznej nazywane są czosnkami jarymi, nie doczekamy się w ich przypadku pędu kwiatostanowego. Najbardziej znaną odmianą jest cyryl lub jankiel.

Jak powinna wyglądać sadzonka?

Główka kupiona w sklepie na nic nam się nie przyda, nie posiada bowiem cennego materiału, jest pod tym względem jałowa. Jeżeli zależy nam na powodzeniu uprawy powinniśmy zainwestować w materiał pozyskany w centrum ogrodniczym. Taką główkę dzielimy na ząbki, ale ostrożnie, by każdy ząbek miał jeszcze kawałek piętki. Starajmy się wybierać duże cząstki główki i umieszczajmy je płytko w ziemi w odstępach co 8-10 cm. Mówiąc płytko mamy na myśli góra 5 cm głębokości.

Zbiory czosnku

Nasze plony są gotowe do zbioru gdy widzimy w naszym ogródku dogodny szczypior lub kwiatostan na jego szczycie. Obrane główki powinny zostać oczyszczone i wysuszone. Z takiego zbioru możemy odłożyć dorodne okazy by z nich posadzić kolejną turę czosnku, należy jednak pamiętać by przechowywać je w niskiej temperaturze, max 3-8 st.