Tagi

Wpisy z tagiem: sadzonki poziomek

poniedziałek, 10 marca 2014

Jeżeli ktoś Was kiedyś zapyta, jaki jest najbardziej aromatyczny owoc na świecie, bez cienia wątpliwości można odpowiedzieć, że jest to poziomka. Mniejsza siostra truskawki to bylina zimująca w gruncie, która w pełnym wzroście osiąga maksymalnie 30 cm. Owocuje długo, bo od czerwca do października, bez przerw, wydaje małe, czerwone owoce, które kuszą nie tylko swoim zapachem, ale także smakiem.

Charakterystyka i odmiany poziomek

Krzaczek poziomki cechuje się ciemnozielonymi liśćmi oraz białymi kwiatami w okresie kwitnienia. Z wyglądu jest bardzo podobna do krzaczków truskawki. Najbardziej popularne w Polsce uprawy poziomek to Rugia, Baron, Sweetheart, Alexandria. Za najsmaczniejszą odmianę uważa się Barona, ponieważ ma największe owoce.

Rozmnażanie sadzonek

Najpowszechniejszą metodą rozmnażania poziomek jest ich rozsadzanie, czyli podział roślinek. Nie jest to jednak metoda najlepsza, ponieważ krzaczki są słabe i gorzej owocują (z każdym rokiem owoce są coraz drobniejsze). Najlepszą i najczęściej polecaną przez sadowników metodą jest rozmnażanie z nasion. Cały proces powinien rozpocząć się już w lutym, kiedy to umieszczamy nasiona w płytkich skrzyneczkach lokując je w dosyć ciepłym pomieszczeniu. Po wypuszczeniu pierwszych listków powinniśmy je poprzesadzać do odrębnych doniczek, osłonek, skrzynek by w maju wpuścić je z ziemię. Zagon powinien być odpowiednio przygotowany, grządki rozmieszczone co 50 cm, roślinki średnio co 15-20 cm. Krzaczki owocują w tym samym roku, w którym były sadzone i co najważniejsze nie muszą być przemieszczane przez okres 5 lat. Czyli raz przygotowana plantacja da nam pyszne owoce przez 5 kolejnych sezonów. Oczywiście należy pamiętać o stałym nawadnianiu uprawy oraz pieleniu chwastów. Poziomki, tak jak inne krzaczkowe roślinki nie przepadają za towarzystwem natrętnych chwastów.

Ogólne rady dotyczące plantacji poziomek

Poziomki w swej uprawie są bardzo podobne do truskawek, również lubią półcień i regularne podlewanie. Wybierając dla nich idealny rodzaj gleby podpowiadamy, że samopylne byliny lubią ziemię lekką, dobrze przepuszczalną oraz delikatnie kwaśną. W przypadku dysponowania glebą o innych uwarunkowaniach można zainwestować w nawożenie obornikiem lub kompostem. Największym wrogiem uprawy jest zimna i bezśnieżna zima - dlatego w okresie dużych mrozów zaleca się okrywanie bylin i zagwarantowanie im odpowiedniej ochrony. Jeżeli zdarza się, że nasze owoce mają tendencje do gnicia, warto wyłożyć podłoże słomą - to pomaga.


Dobrodziejstwa płynące z jedzenia poziomek

Nawet tak małe owoce jak poziomki dostarczają nam cennych witamin i minerałów. Poziomki są bogate w witaminy: C, P, B1, B2 i E. Zawierają także sole mineralne. Są skuteczne w przypadku bólów brzucha, zwiększają przemianę materii, poprawiają ogólny stan organizmu w przypadku chorób układu krążenia czy nerek.