Tagi

Wpisy z tagiem: pielęgnacja pigwy

środa, 02 kwietnia 2014

Pigwę uprawiono już w starożytności, gdzie najbogatsze rodziny Rzymian czy Greków raczyły się owocami tej rośliny jak najlepszymi łakociami. Dzisiaj pigwa najczęściej widziana jest pod postacią nalewek lub przetworów spożywanych jako dodatek do wielu potraw. Pigwa to dokładnie Cydonia Oblonga na dziko rośnie na sąsiednim kontynencie - w Azji i w naszym kraju nie jest popularna. Rzadko kiedy się ją uprawia na większą skalę, no chyba, że ma posłużyć jako podkładka dla grusz. Pigwa pospolita osiąga maksymalnie 5 metrów wysokości.

Owoce pigwy

Wyglądem przypominają gruszki, są dosyć duże, żółtawe i mają podobną fizjonomię - wydłużona postać z większym brzuszkiem. Najczęściej spotykane w Polsce odmiany to Bereczki, Leskovacka, Pigwa gruszkowa lub po prostu wieloowocowa.

Surowe owoce są bardzo kwaśne, mają też bardzo twardą skórkę, raczej nie nadają się do spożycia na surowo.

Owoce pigwy są dostępne w supermarketach i większych delikatesowych, ich cena osiąga jedna stanowczo wygórowany pułap.

Warunki uprawy

Uprawa pigwy jest dosyć wymagająca ponieważ drzewka te wymagają dosyć żyznej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie (pH między 5,9-6,5). Ziemia musi być odpowiednio zdrenowana, ponieważ w przypadku zbyt dużej wilgoci owoce nie osiągną zadowalających rozmiarów. To jeden z tych owoców, który nie lubi zbytniego przesuszenia oraz nadmiernej wilgoci. Wybierając teren na swoją uprawę zdecydujmy się także na miejsce dobrze nasłonecznione oraz osłonięte od wiatru. Wszelkie możliwe przemarznięcia nie są mile widziane, ponieważ pigwa jest mało odporna na takiego typu sytuacje.

Inwestycja w żyzną glebę opłaca się także biorąc pod uwagę owocowanie drzewek. Jeżeli chcemy uzyskać jeszcze większe owoce możemy dokarmić drzewka nawozem azotowym, ale nie przesadzajmy z jego ilością. Pigwa nie przepada za częstymi i obfitymi nawozami (ewentualnie raz na 3 lata, tylko jesienią).

Sadzonki pigwy

Najlepiej nabyć je w szkółce lub centrum ogrodniczym. Można próbować rozmnażać ją wegetatywnie, ale niestety doświadczenia z tego typem roślin nie są najlepsze.

Pigwę sadzimy wiosną, po ustanie porannych przymrozków. Każde drzewko powinniśmy wyposażyć w podpórkę, ponieważ system korzeniowy nie jest rozbudowany. Po umieszczeniu sadzonki w ziemi należy ją przyciąć do ok. 80 cm wysokości.

Pielęgnacja drzewek

Najważniejsze w pielęgnacji pigwy jest jej systematyczne podcinanie w początkowych latach uprawy, tak by drzewka uformowały koronę. W następnych latach wystarczy tylko prześwietlać koronę, by owocowanie było na zadowalającym poziomie. Przycinki dokonujemy wiosną, by nie narazić świeżo obciętych pędów na przemarzanie.