Tagi

Wpisy z tagiem: pielęgnacja brzoskwini

piątek, 11 kwietnia 2014

Perscia, czyli znana nam brzoskwinia zwyczajna to niewysokie drzewko, które wiosną kwitnie na biało-różowo zanim jeszcze pojawią się jej listki. Liście ma lancetowate, owoce w kolorze żółto-pomarańczowym są duże i soczyste. W Polsce uprawiana jest tylko brzoskwinia zwyczajna, wśród gatunków tego drzewka możemy jednak wymienić jeszcze trzy: brzoskwinia Davida, brzoskwinia dziwna oraz brzoskwinia fergańska. Niektórzy uprawiają ją jako roślinę ozdobną, jak już wcześniej wspomnieliśmy zapewniło jej to miano piękne kwitnienie oraz przyjemny, słodkawy aromat, który wydaje.

W jakich warunkach najlepiej uprawiać brzoskwinię?

Brzoskwinia nie lubi ciężkich i srogich zim. Jeżeli taka właśnie była ostatnia zima nie ma się co łudzić, że drzewka przyniosą piękne i duże owoce. Idealne warunki dla uprawy brzoskwiń to średnia roczna temp. nie spadająca poniżej 8 st. A żeby taki wynik uzyskać zima powinna być łagodna, z niewielkimi mrozami, wiosna wilgotna, ale bez porannych przymrozków, lato ciepłe, a jesień sucha i słoneczna. Ze względu na te uwarunkowania najlepsze brzoskwinie w naszej ojczyźnie uprawiane są na południowym-zachodzie, gdzie bliżej jest do ciepłych krajów.

Drzewka brzoskwini powinny być osłonięte od wiatru, odpowiednio wyeksponowane na promienie słoneczne oraz z dobrym odpływem zebranej wody. Drzewka te nie mogą być przelewane, dlatego wszelkie zawilgocone gleby odpadają. Ph ziemi powinno być obojętne.

Pielęgnacja brzoskwini

Jeżeli chodzi o nawożenie, to jest ono jak najbardziej wskazane. Najlepiej zdecydować się na na obornik z dodatkiem saletry (pod koniec maja/czerwca). Ok. 0,5 kg na sadzonkę w zupełności wystarczy.

Drzewko brzoskwini powinno przybrać formę korony kotłowej, z góra - trzema konarami oraz jednym przewodnikiem. Wszystkie konary powinny rosnąć równolegle. O przycinaniu brzoskwini należy pamiętać corocznie, skracając nowe przyrosty mniej więcej o połowę.

Owoce brzoskwini

Owoce brzoskwini są bardzo smaczne i soczyste. Nadają się na różnego przetwory, w tym soki, dżemy, kompoty. Owoce dojrzewają powoli, do końca sierpnia. Ich cechą charakterystyczną jest skórka z delikatnym meszkiem oraz duża pestka w środku. Kolor brzoskwini przechodzi od ciepłego żółtego odcienia w mocno pomarańczowe barwy. Jeżeli chodzi o kształt to jest od kulisty, miąższ jest żółty, kremowy, dobrze odchodzi od pestki.

Sadzonki brzoskwini

Chociaż brzoskwinia jest rośliną samopylną, to odchowane drzewka najlepiej kupować w certyfikowanych szkółkach lub sklepach ogrodniczych. Mamy wówczas pewność, że sadzonki są zdrowe, a to znacznie ułatwi nam późniejszą pielęgnację.

Popularne odmiany brzoskwini to Amsden, Magdalenka, Minionka, Proszkowska, Halego, ELberta.

Skąd się wzięły nektarynki

Nektarynki pochodzą od brzoskwini i różnią się od nich tylko tym, że posiadają gładką, lśniącą skórkę. Drzewka nektarynek są delikatniejsze w uprawie, dlatego wybór odpowiedniego miejsca na posadzenie drzewek jest tutaj kluczowy by zapewnić powodzenie i mieć możliwość skosztowania wyhodowanych owoców.