Tagi

Wpisy z tagiem: pomidory na balkonie

środa, 29 kwietnia 2015

Nadszedł czas, gdy pomidory zaczynają pachnieć i smakować. Kuszą czerwienią i zachęcają do zakupów. W sklepach możemy wybierać z wielu rodzajów pomidorów. Obok tradycyjnej odmiany możemy degustować pomidory malinowe, cherry, śliwkowe oraz koktajalowe. Bez względu na to które wybierzemy możemy się zdziwić przy kasie. Taki rodzaj pomidorków jest niestety bardzo drogi. Ale można coś na to zaradzić - wystarczy, że zasadzimy je w swoim ogródku, na swoim balkonie lub doniczce.

Pomidory na balkonie lub w ogrodzie


Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich odmian pomidorów. Jeżeli zdecydujemy się na te karłowate nie zawiedziemy się. To właśnie takie pomidory charakteryzują się szybki wzrostem oraz dużą ilością owoców. Nie wiem czy wiecie, że biorąc pod uwagę biologiczny punkt widzenia pomidory nie są warzywami, a właśnie owocami. Wracając jednak do tematu uprawy dodatkowo należy zadbać o doniczkę lub pojemnik. Ważne by to naczynie miało dziurki, zbyt długie zatrzymanie wody w ziemi może doprowadzić do zgnicia.

Polecane odmiany pomidorków na balkonie:

  • Awizo F2
  • Balkoni Red
  • Batory F1
  • Piko F1
  • Etna F1


Ta ostatnia wydaje niewielkie, ale za to bardzo słodkie pomidorki, dlatego jest szczególnie lubiana wśród ludzi lubiących świeże warzywo na kanapki. Do przetworów zaleca się posadzenie Batorego, natomiast najbardziej odporne na warunki atmosferyczne są Balkoni Red.

Sadzenie pomidorków

Można sadzić pomidory z nasion, jest to jednak żmudna i trudna praca. Bardziej poleca się inwestycję w sadzonki i rozsadzanie ich w mniejsze doniczki. W sezonie można je dostać nawet w supermarketach budowlanych.

W doniczkach warto zamontować palik lub kratkę - nawet karłowate odmiany mają ciężkie łodygi i trzeba pomóc roślinie piąć się w górę. Nie zapominajmy także o odpowiednim drenażu. Ziemia nie musi być wyszukana - wystarczy tradycyjna ziemia ogrodowa, ale wzbogacona długo działającym nawozem.

Aby owoce były słodkie i wyrośnięte musimy postawić donice w nasłonecznionym miejscu.