Tagi

Wpisy z tagiem: zbiory stewii

środa, 20 sierpnia 2014

W ostatnim czasie w naszym kraju robi furorę dziwna roślina, którą można słodzić potrawy, jednocześnie nie zwiększając ich kaloryczności. Mowa o stewi, której jedna z ponad 200 odmian nadaje się do domowej uprawy i zawiera najwięcej aromatów słodzących. Stewia Rebaudiana to gatunek, którego zasuszone listki można z powodzeniem wykorzystywać w gastronomii do słodzenia potraw i dań. Jej ojczyzną jest Brazylia lub Paragwaj, obecnie uprawiana jest w wielu krajach na całym świecie. W 2008 roku dopuszczono ją do sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych i od tego czasu robi furorę, ostatnio także na rynku europejskim.


W Polsce roślinkę tą możemy kupić pod wieloma postaciami. Jest dostępna w formie suszu, proszku czy koncentratu. Powstają też tabletki zawierające substancje słodzące oparte o ekstrakty stewi. Można także zająć się jej własnoręczną uprawą, w tym celu należy zaopatrzyć się w nasiona lub gotowe, odchowane nieco sadzonki. Ich dostępność jest szeroka, zwłaszcza na portalach internetowych oraz w sklepach ogrodniczych. W punktach z asortymentem ekologicznym czy też ze zdrową żywnością można dostać produkty zawierające stewię.

Uprawa stewi


Stewia jest wieloletnią roślinką, którą można uprawiać w doniczkach lub bezpośrednio w gruncie. Lubi jednak ciepło, przystosowana do wyższych temperatur nie przetrwa naszej polskiej zimy, dlatego najlepszym wyjściem będzie sadzenie sadzonek w niewielkich doniczkach, które można łatwo przenosić. Temperatura która musi być zapewniona to co najmniej 25 stopni oraz bezpośredni kontakt ze słońcem. Najlepiej sadzić nasionka w okolicy marca, potrzeba niemal dwóch tygodni do wykiełkowania, a potem dwóch miesięcy by cieszyć się pierwszym wzrostem. Najbardziej produktywny termin do uprawy to czas: czerwiec - wrzesień.

Dorosła sadzonka osiąga wysokość od 50-80 cm, szerokość 40-60 cm, więc jest tak naprawdę sporym krzaczkiem. Sukces zapewni nam słoneczne miejsce i dbałość o warunki wodne - stewia bowiem bardzo źle znosi przelanie. Należy starannie drenować podłoże oraz pilnować terminów podlewania.

Pielęgnacja stewi

Kluczowym momentem w pielęgnacji krzaczków jest niedopuszczenie do kwitnięcia, która spowoduje zahamowanie wzrostu młodych listków oraz przejrzenie starych, które nabiorą lekko gorzkawego smaku. Wszystkie pojawiające się kwaitki należy usuwać.

Zbiory

Listki stewi można zrywać przez cały okres wegetacyjny, jednak jakość substancji słodzących jest najwyższa wczesną jesienią. Wrzesień i październik to najlepszy czas na dokonanie zbiorów. Pędy muszą zostać przycięte do wysokości ok. 15 cm nad podłożem.