Tagi

Wpisy z tagiem: kłopoty polskiego sadownictwa

wtorek, 21 października 2014

Konflikt na Ukrainie, a co za tym idzie rosyjskie embargo miały ogromny wpływ na stan polskiego sadownictwa. Zarysowane przed kilkoma sezonami kryzys teraz zostały pogłębione, a wszystko za sprawą nadwyżki ilościowej niegdyś eksportowanych produktów, obecnie zalegających na składach sadowników. Niska cena w skupach oraz brak konkretnych rozwiązań ze strony państwa powoli wpływa na narastanie dramatycznej sytuacji wśród rolników.

Unijna pomoc okazała się nie wystarczająca w obliczu takiego kryzysu. Rolnicy domagali się szczegółowego planu rozwiązania ich sytuacji. Doszło nawet do planowania strajku na terenie Brukseli, by europosłowie bardziej pochylili się nad kłopotem polskiego sadownika. To właśnie on zarzuca bowiem UE że zaproponowała zbyt niskie kwoty rekompensat za zmarnowane zbiory, nie wypłaciłaby pieniędzy na czas oraz podważa funkcjonowanie unijnej solidarności jako pewnika zabezpieczenia poszczególnych sektorów rolnictwa. Mimo prób poszukiwania innych rynków zbytu, żaden inny kraj nie wykazał aprobaty na przyjęcie tak dużej ilości owoców, szczególnie polskich jabłek.

Mirosław Maliszewski, który jest szefem związku Sadowników RP twierdzi, że jednym skutecznym środkiem zwrócenia uwagi na problem polskiego sadownictwa będzie organizacja protestu na skale międzynarodową. Członkowie stowarzyszenia opracowują plan udania się do Brukseli z traktorami, chcą zablokować ulice i w ten sposób wynegocjować warunki korzystnego przejścia z eksportu owoców na wschód na inne rynki zbytu. Minister Rolnictwa Marek Sawicki przyznał, że członkowie UE mają kłopoty z uruchomieniem konkretnej pomocy dla państw zagrożonych embargiem rosyjskim, jednocześnie zapewnił, że prace nad tym cały czas trwają i już niedługo powinno zostać wypracowane rozwiązanie.