Tagi

Wpisy z tagiem: narodowe wyzwania w rolnictwie na narodowym

wtorek, 09 grudnia 2014

Pod koniec listopada odbyła się na Stadionie Narodowym konferencja "Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym". Było to już drugie spotkanie organizowane przez właścicieli wydawnictwa "Farmer" i odniosło spektakularny sukces. Sala była wypełniona po brzegi, czytelnicy magazynu dopisali by wziąć udział w panelach dyskusyjnych.

Tematyka dyskusji dotyczyła przyszłości rolnictwa w Polsce oraz szansach na jego rozwój. Podjęto także rozmowy na temat nawożenia oraz precyzyjnej, efektywnej ochrony elementów nowoczesnej agrotechniki. Jeden z paneli był poświęcony także omówieniu finansów i ubezpieczeń dla rolników. Udział znamienitych gości, w tym polityków, profesorów oraz przedstawicieli biznesu podniósł rangę wydarzenia i wzmocnił panele dyskusyjne pod względem kompetencyjnym. Nie zabrakło także naukowców i praktyków, którzy w tym trudnym dla rolnictwa okresie radzili jak borykać się z problemami nieopłacalności rolnictwa oraz sadownictwa. Udział w dyskusji wzięła także wiceminister rolnictwa, pani Zofia Szalczyk, która zapewniła o wsparciu finansowym dla rolników nie tylko ze środków WPR, ale także z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Wystarczy spełnić kilka kryteriów by móc ubiegać się o takie dofinansowanie. Jednym z nich jest udowodnienie swojej innowacyjności na rynku, co może wielu rolnikom i sadownikom przysporzyć nie lada trudności. W gotowości do wypłacania dopłat bezpośrednich jest także ARiMR.

Na konferencji sporo mówiono także o roli eksportu w rozwoju rolnictwa polskiego. Dzięki temu, że jesteśmy postrzegani jako rozwijający się sektor gospodarki, innowacyjny i żądny wiedzy zyskujemy zaufanie kolejnych rynków, gdzie będzie możliwy eksport polskich produktów. W obliczu kłopotów z wysyłaniem dostaw do Rosji jest to furtka dla zmonetyzowania swoich upraw oraz zbiorów.