Tagi

Wpisy z tagiem: sadzenie czosnku

niedziela, 15 marca 2015

Kto z nas go nie lubi w swojej kuchni? Kto z nas nie leczy się nim, gdy przeziębieni puka do naszych drzwi. Czosnek jest nie tylko znakomitą przyprawą, ale także świetnym składnikiem lecznicznych mikstur od dawien dawna wykorzystywanych w naszych domowych apteczkach.

Jak uprawiać czosnek

Uprawa czosnku nie jest bardziej wymagająca od innych warzyw ogrodowych. W naszych warunkach klimatycznych odnajduje się bowiem bez przeszkód i z łatwością daje się uprawiać w dużych ilościach. Mamy do wyboru dwie odmiany: jare oraz ozime. Pierwszą z nich sadzimy wiosną, a drugą jesienią ponieważ nie boi się niskich,, nawet minusowych temperatur. Jak każda cebulowa roślina nie ma rozbudowanego systemu korzeniowego, potrzeba zatem nie wiele warunków do spełnienia by cieszyć się domową uprawą czosnku: to o czym bezwzględnie należy pamiętać to wilgotna, dobrze uprochnicowiona gleba.

Najlepsze stanowisko dla czosnku to miejsce z łatwym dostępem do promieni słonecznych, gleba musi być bogata w składniki pokarmowe oraz w próchnicę, najlepiej by jej pH przekraczało 6,5. Należy pamiętać o częstym nawadnianiu, wilgotna gleba to podstawa naszego sukcesu w tego typie uprawy.

Czosnek jest rośliną jednoroczną i wymaga zmianowania, dlatego nie powinniśmy co roku sadzić go w jednym miejscu. Unikniemy tym samym rozwoju popularnych wśród roślin cebulowych szkodników i chorób. Czosnek idealnie rośnie w ziemi po pomidorach czy ogórkach, albo ostatecznie roślinach fasolowych zatem to powinna być dla nas podpowiedź jak umiejscowić czosnek w w naszym ogródku.

Jak zasadzić czosnek w odpowiedni sposób?

Czosnek sadzimy w rządkach, w odstępach co 15-20 cm umieszczamy ząbek. Rzędy powinny być oddalone od siebie o ok 20 cm. Wiosenna odmiana powinna zanurkować w ziemi na ok. 5 cm, a zimowa na głębokości 10 cm.

Ziemia powinna zostać uprzednio spulchniona i odchwaszczona.

Najbardziej polecane do uprawy odmiany w Polsce to: Mega, Zawrat, Arkus, Harnaś lub Huzar.