Tagi

Wpisy z tagiem: truskawki

niedziela, 25 marca 2012

Kryzys szerzący się w krajach europejskich powoli dotyka kolejne branże. Małe gospodarstwa często przegrywają z wielkimi potentatami na rynku, nie mogą bowiem konkurować z wielkimi dostawami z zaniżonymi cenami. Supermarkety i hipermarkety bombardują konsumentów importowanymi towarami. Nie informują jednak, że owoce i warzywa przetrzymywane w kiepskich warunkach i przewożone tysiące kilometrów nie koniecznie muszą być bogate w witaminy i mikroelementy. Zdecydowanie polecamy korzystanie z mniejszych stoisk z warzywami i owocami.

Polscy sadownicy dostarczają około 1mln ton owoców, głównie owoców do przetwórstwa. Nie mniej jednak małe gospodarstwa dostarczają ponad 1/3 owoców w ogólnym rozrachunku, co czyni z nich bardzo ważny element ekonomicznej układanki dotyczącej gospodarki naszego kraju. Apelujemy by nie spisywać na straty małych straganów i stoisk z warzywami i owocami, ponieważ możemy wiele zyskać jedząc świeże i zdrowe produkty.

Małe polskie gospodarstwa wiodą prym w uprawie delikatesowych owoców takich jak maliny, truskawki itp. Specjalizują się także w krzyżowaniu odmian jabłek i śliwek.

 

ZALETY MAŁYCH I ŚREDNICH GOSPODARSTW:

- niwelują bezrobocie w regionie

- nie inwestują w chemię i sztuczne nawozy

- mogą pozwolić sobie na krzyżówki odmian i mieszanie gatunków

- często sprzedają hurtowo, we własnej siedzibie

- niższe plony pozwalają bardziej dopilnować upraw

- proponują często konkurencyjne ceny

- zdrowe i niewzbogacane chemią plony

niedziela, 03 lipca 2011

Truskawka to inaczej poziomka ananasowa. Została wyhodowana na początku XVIII wieku poprzez skrzyżowanie poziomki chiliskiej i wirginijskiej. Nieuprawiana poprawnie, opuszczona i zarośnięta dziczeje, ale cały czas szybko się rozprzestrzenia. Obecnie istnieje wiele odmian truskawek, do najbardziej popularnych należą:

  • - vicoda
  • - korona
  • - dukat
  • - selva
  • - polka
  • - elsanta

Sezon na truskawki w tym roku nie trwał niestety za długo. Wszystkiemu jest winna susza, która poprzedziła zbiory i sprawiła, że nie były one zbyt obfite. Z powodu małych zbiorów cena trusakwek bardzo długo plasowała się powyżej 10 zł za kilogram. Wielu myśli, że cieszyło to sadowników, ponieważ inkasowali spore sumy za kolejne sprzedawane kobiałki. Tymczasem jednak nie wielu z nas mogło sobie pozwolić na taki rarytas jakim okazały się te dotychczas popularne sezonowe owoce. Oznaczało to tyle, że rolnicy zarobili o wiele mniej niż w ubiegłych latach. Również ludzi, którzy byli zatrudnieni przy zbieraniu truskawek narzekali na mniejsze zbiory. Z reguły pracują oni na akord, więc zależy im aby uzbierać jak najwięcej kobiałek w stosunkowo jak najkrótszym czasie. W tym roku ciężko było dobić do zeszłorocznych norm, ponieważ nie było co wrzucać do koszyczka.

Najlepszymi humorami nie cieszą się także właściciele zakładów przetwórskich, którzy by sprostać wcześniej podpisanym umowom muszą skupywać truskawki po dosyć zawyżonych cenach, aby następnie przetworzyć je na swoje produkty. Brak deszczu na początku czerwca sprawił, że zbiory w 2011 roku są niższe o co najmniej 7 % od zbiorów poczynionych w 2010 i latach poprzednich.