Tagi

Wpisy z tagiem: jak uprawiać bazylię

wtorek, 30 czerwca 2015

Tak niewiele trzeba, by w domu zagościły zielone i bardzo zdrowe roślinki, które nawet najzwyklejszą potrawę potrafią zmienić w prawdziwe arcydzieło. Mowa o ziołach, które nie tylko stanowią wspaniałą dekorację dla kuchennego tła, ale także doprawiają codzienne potrawy. Bazylia, tymianek, oregano czy mięta to tylko podstawowe z nich. Dzisiaj zapraszamy do przeczytania poradnika z którego dowiecie się jak dbać o bazylię i jak ją zasadzić by cieszyć się jej znakomitym smakiem oraz zapachem.

Jak uprawiać bazylię w domu?


Są dwie szkoły uprawiania bazylii jeżeli chodzi o jej sadzonkę. Jedni mówią, że należy do tego podchodzić zwyczajnie i tylko przesadzić roślinkę z kupnej osłonki do większego pojemnika z żyzną ziemią. Innie natomiast preferują wkopanie sadzonki do ziemi - najczęściej w warunkach mieszkaniowych nie możemy pozwolić sobie na podwórko czy skrawek ogródka. W takim przypadku musimy zadowolić się po prostu większą donicą ogrodową, którą uzupełnimy czarnoziemem. W zwyczajnej ogrodniczej ziemi bazylia również radzi sobie całkiem dobrze.

Sadzenie bazylii z nasionek


Oczywiście jest możliwość posadzenia bazylii z nasion. Należy się za to zabrać na początku maja, kiedy zapowiadają się słoneczne i ciepłe dni. Bazylia lubi słońce, zadbajmy o to, żeby miała go dużo w miejscu docelowym. Dobrze nasłoneczniony parapet to odpowiednia lokalizacja. Jeżeli jesteśmy niecierpliwi i chcielibyśmy szybciej cieszyć się zielonymi listkami musimy zadbać o stworzenie szklarnianych warunków naszej roślince. W tym celu warto zaopatrzyć się lub stworzyć samodzielnie szklarnię. Zwykła folia spożywcza może być tutaj pomocna. Pamiętajmy jednak by odpowiednio ją podziurawić - roślina potrzebuje powietrza.Gdy zobaczymy, że bazylia wschodzi należy dokonać pikowania, czyli zruszenia ziemi miejscowo i przesadzania. Pobudzi to system korzeniowy do wzmożonej pracy.

Idealne miejsce dla bazylii


Ciepłe i osłonięte od wiatru miejsce to idealna lokalizacja dla naszych ziół. Dzięki takiej miejscówce zawsze będzie zielona i soczysta. Co do podlewania to bazylia lubi umiarkowanie mokre podlane podłoże, nie znosi przelania i wysuszenia. Zachowajmy więc umiar w codziennej dbałości o zioła. Od czasu do czasu możemy skropić ją zwyczajnie wodą.

Największe okazy bazylii sięgają nawet 60 cm. To roślina jednoroczna, więc gdy dorobimy się tak okazałego krzaczka korzystajmy z niego ile wlezie. Jeżeli nie chcemy mieć nasion, to obrywajmy powstałe kwiaty. Dzięki temu listki będą smaczniejsze i bardziej aromatyczne.

Bazylia - co nam daje


Bazylia to bogactwo smaku i aromatu. Nie wyobrażamy sobie kuchni włoskiej bez tego detalu. Poza tym zawiera bardzo dużo potasu oraz fosforu. W tych zielonych listkach znajdziemy także wapń, magnez oraz witaminę A. Czy wiecie, że jedzenie sporych dawek bazylii działa na nas relaksacyjnie i uspokajająco? Tym lepsza jest zatem wiadomość, że można ją także suszyć, mrozić i wekować w oliwie.