Tagi

Wpisy z tagiem: kotły dwufunkcyjne

czwartek, 22 listopada 2018

Zastanawiając się nad wyborem kotła gazowego często stajemy przed dylematem. Czy lepiej zdecydować się na wersję jedno czy dwufunkcyjną? Podpowiadamy, który z kotłów będzie lepszy i w jakich sytuacjach.

Co to znaczy, że kocioł jest jedno lub dwufunkcyjny?

Mówiąc najprościej, kocioł jednofunkcyjny odpowiada wyłącznie za ogrzewanie domu, natomiast dwufunkcyjny ogrzewa także wodę użytkową. Nie ma niczego dziwnego w tym, że niemal każdy, kto po raz pierwszy styka się z tematem, stwierdzi że lepszym wyborem dla niego będzie kocioł dwufunkcyjny. Któż nie chciałby przecież mieć w domu ciepłej wody? Sprawa nie jest jednak taka prosta. Co więcej, osoby chcące zużywać więcej ciepłej wody, finalnie zwykle decydują się na kocioł jednofunkcyjny.

Wybór pomiędzy kotłem jedno i dwufunkcyjnym to dylemat w zasadzie wyłącznie osób chcących ogrzewać swój dom gazem. Kotły c.o. na inne paliwa są z reguły jednofunkcyjne, a chcąc ogrzewać także wodę użytkową, należy rozbudować instalację. Gazowe kotły dwufunkcyjne wyposażone są w przepływowy podgrzewacz wody. Oznacza to, że ciepła woda jest podgrzewana na bieżąco, w momencie, gdy odkręcimy kurek w baterii umywalki czy wanny. To rozwiązanie ma swoje plusy – oszczędność gazu, niższa cena całej instalacji c.o. Ma jednak także wiele minusów. Należy do nich przede wszystkim kilka ograniczeń – podgrzewana woda nie ma stabilnej temperatury. Gdy odkręcimy kurek mocniej, jej temperatura spadnie. Jeżeli w naszej domowej instalacji występują wahania ciśnienia, woda okresowo może w ogóle nie być ciepła. Poza tym, po odkręceniu kurka musimy zaczekać dłuższą chwilę nim ciepła woda poleci z kranu. Problemy wystąpią także, jeżeli jednocześnie z ciepłej wody będą chciały skorzystać dwie osoby – np. w łazience i kuchni.

Kocioł jednofunkcyjny z podgrzewaczem wody

Zastosowanie jednofunkcyjnego kotła z podgrzewaczem to obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Jest droższe, ze względu na konieczność dokupienia pojemnościowego podgrzewacza wody i zasobnika, ale zapewnia mieszkańcom domu wyższy komfort. W takiej instalacji, ciepła woda stale znajduje się w zasobniku , a gdy dojdzie do jej wychłodzenia, zostanie podgrzana ponownie. Instalację można dodatkowo rozbudować o dodatkowe przewody cyrkulacyjne i pompę, dzięki czemu nie będzie trzeba czekać na ciepłą wodę po odkręceniu kurka. Będzie ona cały czas krążyć w instalacji i w razie potrzeby zostanie natychmiast dostarczona. W przypadku instalacji z kotłem jednofunkcyjnym i pojemnościowym podgrzewaczem nie mamy także problemów w przypadku korzystania z ciepłej wody w kilku miejscach jednocześnie. Takie rozwiązanie jest więc optymalne dla większych domów, posiadających np. dwie lub więcej łazienek i zamieszkałych przez więcej niż 2 osoby.

Gdzie sprawdzi się kocioł dwufunkcyjny?

Kocioł dwufunkcyjny polecany jest przede wszystkim do małych domów, zamieszkałych przez 1-2 osoby. Rozmiar budynku ma znaczenie, ponieważ efektywność kotła jest tym wyższa im krótszą drogę musi pokonać ogrzana woda. Kluczowa jest tu także kwestia finansowa – jest to wybór tańszy zarówno w zakupie jak i eksploatacji. Każdy inwestor musi więc samodzielnie rozważyć, czy jest w stanie zgodzić się na pewne niedogodności w korzystaniu z ciepłej wody użytkowej, w zamian za niższe koszty.

Po więcej informacji na temat kotłów gazowych zapraszamy na stronę: http://beretta.pl/