Tagi

Wpisy z tagiem: nawozy

poniedziałek, 28 października 2013

generiks

24 października w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dotycząca wprowadzenia do oferty środków ochrony roślin i nawozów nowej gamy produktów reprezentowanych przez firmę handlową Generiks. Generiks to przedsiębiorstwo z polskim kapitałem, współpracujące z firmą od lat zajmującą się produkcją nawozów i środków ochrony roślin - Pestilą. Cała oferta będzie dostępna w sprzedaży już od stycznia 2014 roku.

Generiks chlubi się nie tylko nowoczesnym zakładem produkcyjnym oraz halami magazynowi, ale przede wszystkim innowacyjnym laboratorium, w którym będzie można przeprowadzać testy owoców i warzyw np. na obecność środków ochrony roślin. Przedsiębiorstwo zajmuje się także eksploatacją nawozów i produktów brandowanych innymi markami, zamierza jednak zwiększyć produkcję swoich ś.o.r. i w nowym roku wyprzedzić wszystkich konkurentów. Obecnie za pośrednictwem Generiksu nabędziemy: preparaty zawierające adjuwanty, herbicydy, insektycydy, fungicydy.

Nowych klientów Generiks zamierza przyciągać niską ceną i wysoką jakością oferowanych produktów.

sobota, 22 września 2012

Sezon na jabłka jest już w pełni i nie jeden z sadowników tego właśnie owocu zakończył już zbiory na swoich plantacjach. Warto jednak jeszcze na chwile pochylić się nad stanem jabłoni i przed zimą im jeszcze pomóc zgromadzić potrzebne mikroelementy i inne składniki. Nie zapominajmy też o tym, że sposób w jaki teraz potraktujemy nasze drzewa już niedługo, bo w następnym sezonie da o sobie znać.

Najważniejsze jest to, żeby drzewom dostarczyć takie środki, które zostaną przetransportowane do korzeni oraz pozostaną w układzie drzewnym jabłoni. Dopiero wraz z ruszeniem wegetacji w przyszłym sezonie dadzą o sobie znać w postaci odżywionych liści itd. Wydawanie owoców jest znacznym obciążeniem dla drzewa i wiąże się z wyniesieniem najważniejszych mikroelementów z jego układu. Ze względu na to, że zimą pobieranie składników odżywczych z gleby jest utrudnione (niska temperatura usypia korzenie) jeszcze jesienią należy dostarczyć ich optymalną ilość. Niedoboru magnezu należy uzupełnić za pomocą preparatów doglebowych lub dolistnych. Przy stosowaniu tych kuracji należy zadbać o odpowiedni rodzaj podkładki. Badania wykazują, że podkładka B9 i P1 nie uzyskały najlepszych wyników w tej kwestii.

Powinniśmy także pamiętać o dostarczeniu niewielkich ilości cynku, boru oraz azotu w postaci mocznika. Te trzy elementy są także bardzo ważne na początku przyszłego sezonu, kiedy rusza okres wegetacji. Odpowiadają bowiem za wzrost młodych pędów i liści. Dobrym pomysłem wydaje się w tym celu używanie prostych doglebowych preparatów, które w okresie jesiennym nie będą ulegały wytrąceniom.

czwartek, 27 października 2011

Jesienne zbiory zbliżają się ku końcowi. Dzięki dobrej pogodzie we wrześniu i październiku sadownicy mogli w bezstresowych warunkach zaplanować kalendarz prac, dodatkowo ciesząc się z udanych plonów. Teraz, kiedy w planach jest już tylko zimowy sen, należy zorganizować kilka rutynowych zabiegów by w przyszłości cieszyć się z korzyści jakie niosą zdrowe drzewa. W ramach podziękowań za zbiory wszelkim drzewom owocowym należy się odpowiednie przygotowanie mające na celu wzmożenie obronności przed mrozami i chorobami.

Zabiegi pielęgnacyjne w sadzie

Październik to doskonały czas na przeprowadzenie zabiegów zasilających, bowiem liście nie spadają jeszcze tak gwałtownie i obficie. Aby zabieg był bardziej efektywny należy przeprowadzić go dwukrotnie. Najlepsza będzie mieszanka związków boru, cynku i azotu. Tak spreparowany nawóz doskonale zasili liście i dzięki nim przetransportuje też odpowiednie składniki do części wegetatywnych oraz generatywnych. Dodatkowym atutem zastosowanie takich nawozów będzie poprawa kondycji pąków w przyszłości.

Zarówno w lecie, jak i teraz po zbiorach należy zająć się uodpornieniem naszych drzew na różnego rodzaju choroby. Największym przeciwnikiem jest oczywiście bawełnica korówka oraz raz drzew. Bawełnica korówka, to nic innego jak przypominająca pajęczynę sięć, zagnieżdżająca się w korze. Jest to bardzo uciążliwe schorzenie dla drzewa, trzeba reagować szybko i również stosować odpowiednie preparaty. W latach ubiegłych odnotowano bardzo dużą ilość pędów i pni porażanych właśnie tą chorobą. Ciepłe temperatury sprzyjają rozwojowi kolonii mszyc, a takich jak wiadomo we wrześniu nie brakowało. By jednak zastosować skuteczną kuracje przeciwko nim, temperatura nie może spadać poniżej 12 stopni, dlatego należy się pospieszyć z tymi działaniami.