Tagi

Wpisy z tagiem: Choinki

wtorek, 13 grudnia 2011

Grudzień to złoty czas dla plantatorów choinek, którzy prowadząc legalny biznes mają prawo wycinać i sprzedawać drzewka ze swojej plantacji. Zorganizowane na rynkach i parkingach dużych sklepów punkty sprzedaży choinek muszą posiadać pozwolenie na handel iglakami, najczęściej jest to certyfikat, który zaświadcza, że drzewka pochodzą z legalnej uprawy. Jeżeli mamy wątpliwości co do pochodzenia choinek zawsze możemy poprosić o okazanie takiego dokumentu. Wycinka świerków i sosen w polskich lasach jest nielegalna, a ludzie dopuszczający się takiego procederu są złodziejami i powinni odpowiadać przed sądem. Tradycjonaliści, którzy chcą cieszyć się podczas świąt zapachem żywych drzewek powinni dokonywać zakupu choinki tylko u sprawdzonego sprzedawcy, zajmującego się uprawą choinek na legalnej plantacji.

Jak założyć plantację drzewek iglastych?

Przede wszystkim należy dysponować kawałkiem wolnej ziemi do zalesienia nowymi drzewkami. Może to być pod liniami wysokiego napięcia. Drugim niezbędnym elementem założenia plantacji jest wkład finansowy, który przeznaczymy na przygotowanie ziemi oraz sadzonki. Decydując się na taki interes nie może zabraknąć nam także cierpliwości. Pierwsze zyski uzyskamy dopiero po 5-6 latach pielęgnowania iglaków.

Właściciel plantacji drzewek iglastych musi być rolnikiem i handlowcem. Od jego predyspozycji i umiejętności zależeć będzie powodzenia interesu. Obrotna osoba nawiąże współprace nie tylko ze sprzedawcami choinek w okresie przedświątecznym, ale także z licznymi kwiaciarniami i sklepami ogrodniczymi. Szeroki asortyment również pomaga w zadowoleniu klienta. Należy zatem zaopatrzyć swoją szkółkę w różne odmiany choinek np. świerk syberyjski,  świerk srebrny, świerk kaukaski. Hitem ostatnich lat stały się także sosny, których trwałość jest dłuższa niż świerków pospolitych. Dodatkowo pachną one wydatniej, co podoba się szerokiej gamie klientów. Nie można także zrezygnować z choinek w donicach, które również cieszą się sporym zainteresowaniem.

Kluczem do sukcesu jest poprawne zasadzenie młodych krzaczków. Muszą one być rozstawione dosyć szeroko. Gleba nie może być zbyt żyzna. Przez pierwsze 5-6 lat uprawy należy ją regularnie odchwaszczać. Szkodniki nie mają prawa bytu na plantacji ponieważ zakażone choinki nie będą cieszyć się zainteresowaniem klientów. Aby faktycznie przyciągały uwagę muszą być zdrowe, pachnące, żywozielone i lśniące.

Szkółki iglaków objęte są reglamentacją prawną i to właśnie do niej odsyłamy przyszłych plantatorów.